Aktywni seniorzy. Jak wspierać ich samodzielność w domu?housemarket.pl - 17 stycznia 2020 08:53


Społeczeństwo się starzeje, a ludzi w podeszłym wieku stale przybywa. I choć kondycja dzisiejszych siedemdziesięciolatków jest znacznie lepsza, niż tych sprzed kilku dekad, to z upływem czasu i oni będą wymagać większej uwagi najbliższych, a niekiedy także specjalistycznej opieki. Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka prezentujemy najciekawsze rozwiązania, z jakich korzystać mogą aktywni seniorzy w domu.

Struktura wiekowa naszego społeczeństwa ulega zmianom, co znajduje odzwierciedlenie w oficjalnych statystykach. W oczy najmocniej rzuca się rosnąca liczba osób starszych, czyli kobiet po 60. oraz mężczyzn po 65. roku życia. Grupa ta, zgodnie z przewidywaniami Głównego Urzędu Statystycznego, w 2035 roku stanowić będzie prawie 30 proc. całej ludności naszego kraju.

Innym zauważalnym trendem jest mieszkanie z rodzicami. Jak wynika z danych Eurostatu, Polacy przygotowują się do opuszczenia domu rodzinnego o dwa lata dłużej, niż statystyczny Europejczyk i dziewięć lat później, niż przeciętny Szwed. Po wyprowadzce dorosłych już dzieci, rodzice mogą niekiedy czuć się wrzuceni na głęboką wodę, zostając w swoich mieszkaniach (a niekiedy dużych domach) i samodzielnie stawiając czoła codzienności.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z jednej strony nie wszystkie osoby starsze mogą pochwalić się dobrym zdrowiem, z drugiej jednak brak nienagannej kondycji nie stanowi dla wielu z nich przeszkody, by mieszkać samemu. Jak sprawić, by codzienność była dla nich maksymalnie komfortowa i bezpieczna?

Starzejące się społeczeństwo - nowe potrzeby mieszkaniowe

Warto pamiętać, że dzisiejsi seniorzy znacznie różnią się od swoich rówieśników sprzed lat. Za sprawą wydłużonego wieku emerytalnego, wielu z nich jest wciąż aktywnych zawodowo, przez co dłużej zachowują dobrą kondycję, zarówno psychiczną, jak i ruchową. A to automatycznie wpływa także na sposób spędzania przez nich wolnego czasu – zamiast siedzieć w domu, znacznie chętniej korzystają z atrakcji, jakie oferuje im okolica. Dlatego bliskość parku i terenów rekreacyjnych oraz obiektów kulturalnych, sportowych czy handlowych to jedno z ważniejszych kryteriów branych pod uwagę przez seniorów.

Obok lokalizacji, dużą rolę odgrywa projekt samego budynku mieszkalnego i jego otoczenia. Utrudnienia w postaci barier architektonicznych to jeden z najczęstszych powodów, dla których osoby starsze decydują się na zamianę dużych, coraz trudniejszych w utrzymaniu domów lub niefunkcjonalnych mieszkań w blokach z wielkiej płyty na rzecz inwestycji deweloperskich.

- Dla osób o ograniczonej zdolności ruchowej dużą przeszkodę mogą stanowić rzeczy z pozoru błahe, takie jak wanna w łazience czy progi w częściach wspólnych - podkreśla Anna Osińska z biura sprzedaży osiedla Art Modern w Łodzi. - Przygotowując naszą ofertę, pomyśleliśmy o potrzebach seniorów, m.in. uwzględniając komórki lokatorskie na piętrach, brak jakichkolwiek progów od klatki schodowej aż po wejście do mieszkania czy możliwość zaaranżowania prysznica bezbrodzikowego - dodaje.

Mieszkanie dobrze wyposażone, czyli jakie?

Niewątpliwie największymi problemami, na jakie w codziennym życiu domowym napotykają osoby starsze, są częste schylanie się oraz sięganie przedmiotów z wysokich szafek lub półek, których w tradycyjnej kuchni przecież nie brakuje. Aby w swoich czterech ścianach seniorzy czuli się w pełni komfortowo, warto zatem pomyśleć o wyposażeniu w odpowiednie meble czy przedmioty codziennego użytku, które ułatwią wykonywanie domowych obowiązków.

A oferta produktowa jest pod tym względem naprawdę spora - od niezwykle intuicyjnych w obsłudze pralek czy zmywarek z niewielką liczbą programów, poprzez proste w użytkowaniu sprzęty elektroniczne czy telefon do kontaktu z najbliższymi, po funkcjonalne i poręczne drabiny lub schodki ułatwiające niektóre czynności. Te powinny być niezbędnym wyposażeniem każdego mieszkania każdego seniora, by nie musiał korzystać z niestabilnych, niosących niebezpieczeństwo taboretów i krzeseł.

- Zdając sobie sprawę ze zmieniającej się struktury wiekowej społeczeństwa, także i my opracowaliśmy modele urządzeń do pracy na wysokości, które dopasowane są do potrzeb osób starszych. Seria PlusLine to niewysokie schodki oraz lekkie i łatwe w rozkładaniu drabiny wolnostojące. Drabiny wyróżnia mocno wydłużona górna poręcz, podnosząca komfort chwytania w dowolnym momencie, oraz większe stopnie i platforma robocza, którą wyposażona została w nakładki antypoślizgowe. Urządzenia zyskały także szerszy rozstaw, co zwiększyło ich stabilność - wyjaśnia Marek Banach, ekspert firmy Krause. 

Mieszkanie na plus

Zmieniający się styl życia osób starszych, a co za tym idzie zupełnie nowe potrzeby, w dużym stopniu wynikają z odchodzenia od tradycji wielopokoleniowych domów, w których wszyscy członkowie rodziny zaangażowani są w codzienne obowiązki, wzajemnie sobie pomagając. Warto więc pamiętać o naszych najbliższych - nie tylko w Dzień Babci i Dzień Dziadka. Szczególnie, że dzisiaj do dyspozycji mamy coraz więcej praktycznych i ergonomicznych rozwiązań przystosowanych do potrzeb seniorów.