Andrusiewicz: Odnotowujemy delikatne spadki w epidemii

Odnotowujemy delikatne spadki w epidemii - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jak stwierdził, świadczą o tym dwie ważne statystyki. Wskazał na mniejszą liczbę zleceń na testy z POZ oraz na mniejsza liczbę wykonywanych testów.

Autor: PAP 07 lutego 2022 11:54

Rzecznik poinformował też, ze wariant koronawirusa omikron stanowi 84 proc. wysekwencjonowanych próbek, co oznacza, że jest on wariantem dominującym.

W poniedziałek resort zdrowia poinformował, że badania potwierdziły 24 404 nowe przypadki zakażeń koronawirusem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Odnotowujemy delikatne spadki w naszej epidemii. Oczywiście musimy pamiętać, że dzisiejszy wynik 24,4 tys. zakażenia nie jest miarodajny dla epidemii, bo jest to poniedziałek, czyli raportujemy wynik niedzielny. Ta różnica miedzy poniedziałkami z tego tygodnia i z ubiegłego tygodnia, jest rzędu 34 proc. Jeżeli natomiast popatrzymy na to porównanie, które jest bardziej realne i oddaje przebieg epidemii to jest porównanie pełnych tygodni i tutaj mamy spadki rzędu 12 proc." - powiedział Andrusiewicz komentując dane.

"Stało się to już pewnym trendem i temu trendowi towarzyszą dwie bardzo ważne statystyki, które obrazują, czy dalej będziemy szli tym delikatnym trendem spadkowym, czy też będzie on odbijał" - dodał.

Rzecznik MZ wskazał, że "to jest po pierwsze (...) spadek zleceń z podstawowej opieki zdrowotnej". "Jeszcze tydzień temu zlecenia z POZ były na poziomie mniej więcej 45 tys. dziennie, dzisiaj mówimy o poziomie poniżej 40 tys. Mamy spadek ponad 10 proc. w zleceniach z POZ" - podał.

"To jest ten pierwszy dobitny argument przemawiający za tym, ze raczej ten delikatny trend spadkowy będziemy nadal obserwować, ponieważ zawsze zlecenia z POZ wyprzedzały wzrosty zakażeń, ponieważ do POZ idą ludzie zakażeni, z objawami, ludzie, którzy jak się testują, to w większości przypadków wynik wychodzi pozytywny" - wyjaśnił.

Drugim argumentem - według niego - jest spadek liczby wykonywanych codziennie testów.

"Na wstępie zaznaczę, że w tej chwili jesteśmy już na poziomie mniej więcej 960 laboratoriów i punktów wymazowych na terenie całego kraju. Jeszcze ponad tydzień temu mówiliśmy o poziomie 700, więc ten przyrost jest znaczący. Liczba testów możliwych do wykonywania w Polsce drastycznie wzrosła. Tylko 240 aptek, które dzisiaj wykonują testy, w ostatnim czasie wykonały tych testów ponad 10 tys." - powiedział Andrusiewicz. Jednocześnie przypomniał, że w aptekach wykonywane są testy antygenowe.

"Ale wracając do tych spadków liczby wykonywanych testów. W ubiegłym tygodniu byliśmy mniej więcej na poziomie 157 tys. testów średnio dziennie. Dzisiaj jesteśmy, w tym tygodniu ostatnim mniej więcej na poziomie 146 tys. Więc tutaj też obserwujemy spadek" - wskazał.

Rzecznik mówił też o wariancie koronawirusa SARS-CoV-2 nazwanym omikron.

"Dzisiaj omikron to już jest praktycznie wysycenie większości populacji, ponieważ mamy blisko 10,2 tys. wysekwencjonowanych próbek w wariancie omikron, co stanowi 84 proc. wszystkich wysekwencjonowanych próbek w różnych wariantach. Oznacza to tak na prawdę, że w tej chwili mamy już panujący wariant omikron. W ciągu tygodnia, dwóch tygodni pozostałe warianty - mówimy tu głównie o wariancie delta - raczej odejdą w niepamięć".

Ministerstwo Zdrowia podało w poniedziałek, że minionej doby wykonano ponad 82,8 testów na obecność SARS-CoV-2, w tym ponad 25,6 tys. antygenowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych