Andrzej Gutowski, Ronson: niesprzyjające czynniki mogą zrewidować predyspozycje zakupowe Polaków

Wysokie stopy procentowe to wyższe koszty dla deweloperów, a finalnie wyższe ceny za mieszkania. Te ostatnie w najbliższej perspektywie raczej nie spadną. Możemy co najwyżej spodziewać się wolniejszego tempa ich wzrostu - powiedział Andrzej Gutowski, wiceprezes, dyrektor sprzedaż Ronson Development

Autor: housemarket.pl 15 kwietnia 2022 09:47

Kolejne podwyżki stóp procentowych sprawiają, że rośnie WIBOR, a wraz z nim zmienne oprocentowanie kredytu hipotecznego, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rat. Trudniejsze staje się także osiągnięcie zdolności kredytowej.

- Przy tych samych dochodach, możemy ubiegać się dzisiaj o znacznie mniejszy kredyt. Jeśli ktoś we wrześniu 2021 roku mógł pozwolić sobie na kredyt w wysokości 500 tys. zł, teraz może zaciągnąć zobowiązanie w wysokości 350 tys. zł. - mówi Andrzej Gutowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pytany o to czy w obliczu aktualnej sytuacji klienci mogą zmienić predyspozycje dotyczące zakupu mieszkań zaznaczył, że szereg niesprzyjających czynników ekonomicznych może zweryfikować plany zakupowe Polaków. Klienci mogą także pytać o mniejsze metraże, lub decydować się na lokalizacje poza ścisłym centrum miasta.

Wielu klientów z obawy przed kolejnymi podwyżkami stóp decydują się na zakup mieszkania właśnie teraz.

- Wysoka liczba składanych wniosków kredytowych może świadczyć o tym, że z obawy przed kolejnymi podwyżkami cen nieruchomości – niektóre prognozy mówią o wzrostach dwucyfrowych w kolejnym roku - powiedział Andrzej Gutowski.

Z obserwacji deweloperów wynika, ze pomimo dużej dozy niepewności na rynku, poziom rezygnacji z zakupu mieszkań jest aktualnie minimalny, a zawarte umowy sprzedaży zostają w mocy. Szczególnie, że nabywcy podpisywali je po starych cenach.

- Polacy chętnie inwestują na rynku nieruchomości i traktują go jako bezpieczną lokatę kapitału. Niespodziewane sytuacje, takie jak wybuch pandemii, czy wojna w Ukrainie, tylko chwilowo zamrażają tę aktywność. W ostatnim czasie dostrzegamy też ponowne uaktywnienie inwestorów indywidualnych, którzy chcą ochronić swoje środki przed rosnącą inflacją. Wiele z ostatnich transakcji miało charakter gotówkowy - mówi Andrzej Gutowski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych