Andrzej Gutowski z Ronson o podwyżce stóp procentowych: klienci, jak i banki działają ostrożnie i zachowawczo

Wysokość stóp procentowych jest tylko jednym z elementów, który ma wpływ na decyzje zakupowe na rynku mieszkaniowym. Andrzej Gutowski, wiceprezes Ronson zaznacza jednak, że kolejne decyzje RPP, jeśli nie przyniosły większego obciążenia finansowego, to na pewno wywołały efekt psychologiczny.

Autor: housemarket.pl 24 listopada 2021 10:14

Jak zaznacza Andrzej Gutowski, klienci znacznie ostrożniej podchodzą do zakupów mieszkaniowych. Wybierają mieszkania z większą rozwagą i poświęcają więcej czasu na podjęcie ostatecznej decyzji. Częściej też decydują się na mniejszy metraż, z obawy przez zaciąganiem kredytów na wysokie kwoty.

Andrzej Gutowski dodaje, że na stałym poziomie utrzymuje się też popyt na mieszkania z myślą o inwestycji. Jak wyjaśnia, mogłyby go zmniejszyć dalsze, skokowe podwyżki, ale - jak mówi - należy pamiętać, że wysokość stóp procentowych jest tylko jednym z czynników, który decyduje o zakupie mieszkania. Innymi są rosnące wynagrodzenia, stabilność pracy oraz zmniejszające się bezrobocie, a także bliskie Polakom przekonanie o bezpieczeństwie lokowania gotówki w nieruchomości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Nasze statystyki sprzedażowe pokazują, że 60-70 proc. naszych klientów kupuje mieszkania na kredyt. Po pierwszej podwyżce stóp procentowych nie zauważyliśmy, żeby mieli kłopot z uzyskaniem finansowania, ale po drugiej podwyżce widzimy już takie trudności. Zarówno klienci, jak i banki działają ostrożnie i zachowawczo - podsumowuje Andrzej Gutowski.

Źródło: wypowiedz dla dompress.pl 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych