Anita Makowska, Archicom: sytuacja kredytobiorców jest niezwykle trudna

Obecna sytuacja na rynku mieszkaniowym jest niezwykle trudna dla osób spłacających kredyt hipoteczny. To do czego nie powinniśmy dopuścić, to oczywiście zaległości w spłatach. Warto zastanowić się nad rozwiązaniami, zanim zostaniemy w nieprzychylnej sytuacji finansowej - powiedziała Anita Makowska, analityk biznesu w Archicom.

Autor: housemarket.pl 07 czerwca 2022 13:46

  • Rządowe programy pomocy kredytobiorcom ułatwią spłatę zadłużenia.
  • W przypadku problemów ze spłatą kredytu warto rozważyć opcję wynajęcia zakupionej nieruchomości.
  • Inną opcją jest kupno mniejszego lokum lub położonego w tańszej lokalizacji.

Anita Makowska, analityk biznesu w Archicom przypomina że osoby, które potrzebują chwilowego wsparcia, mogą skorzystać z tzw. wakacji kredytowych. Warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się o takiej możliwości w banku, w którym zaciągnięte jest zobowiązanie. W zależności od oferty - spłata raty kredytu może zostać zawieszona na kilka miesięcy całkowicie, lub kwota zostanie pomniejszona o część kapitałową, pozostawiając jedynie opłatę odsetkową.

Dodaje, że warto pamiętać, że takie rozwiązanie będzie doraźną pomocą, natomiast może wydłużyć całkowity czas kredytowania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Wakacje kredytowe to również część projektu, który został ostatnio przyjęty przez rząd. Z pomocy będzie można skorzystać przez cztery miesiące w 2022 roku i cztery miesiące w 2023 roku. Ponadto od 2023 roku wskaźnik WIBOR ma zostać obniżony do nowej stawki. Doraźnie można również skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, należy jednak pamiętać, że uzyskane z niego środki do pewnej wysokości trzeba będzie zwrócić - mówi Anita Makowska.

Wyjaśnia, że jeśli problemy okażą się długofalowe, warto rozważyć opcję wynajęcia nieruchomości, nawet jeśli sami w niej mieszkamy.

- Wtedy możemy wynająć tańsze lokum, natomiast dochód z wynajmu naszej nieruchomości przeznaczyć na spłatę raty. Kolejną możliwością jest również przeniesieniem kredytu do banku, który oferuje korzystniejsze warunki spłaty - mówi Anita Makowska.

Jak tłumaczy, jeśli żadna z powyższych propozycji nie rozwiąże problemu, warto zastanowić się nad zrewidowaniem swoich potrzeb i kupno mniejszego lokum lub położonego w tańszej lokalizacji.

- Pamiętajmy, że procedura sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką jest niemal identyczna, jak każda inna sprzedaż tego typu nieruchomości. Mieszkanie z kredytem w żaden sposób nie ogranicza naszej swobody wyboru i mobilności - mówi Anita Makowska.

Niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy - każda z nich powinna być odpowiednio przemyślana.

- Pamiętajmy, że zawsze możemy skorzystać z pomocy doświadczonych osób, np. doradcy podatkowego czy finansowego. Jako firma w naszej strategii stawiamy człowieka w centrum działań i wierzymy, że mieszkanie powinno wiązać się z poczuciem bezpieczeństwa i radości, a nie obawą przed kolejną ratą - podsumowuje Anita Makowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych