Antysmogowy mural na budynku w centrum Rzeszowa

Antysmogowy mural, który dziennie filtruje ok. 420 tys. metrów sześć. powietrza i redukuje tyle zanieczyszczeń co 140 drzew, powstał na ścianie jednego z budynków w centrum Rzeszowa. Został wykonany specjalną ekologiczną farbą antysmogową.

Autor: PAP 25 października 2021 13:15

Ekologiczny mural antysmogowy powstał w Rzeszowie z okazji świętowania m.in. 15-lecia firmy Sii Polska, dostawcy usług IT, inżynieryjnych, BPO oraz doradztwa w Polsce.

Rzeszowski eko mural, który powstał na ścianie budynku przy zbiegu ul. Lenartowicza i pl. Śreniawitów w Rzeszowie ma powierzchnię 140 metrów kw. "Dziennie filtruje ok. 420 tys. metrów sześciennych powietrza. Będzie w tym miejscu przez cztery miesiące, a to oznacza około 50 mln metrów sześc. przefiltrowanego powietrza" - przekazał PAP mecenas muralu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mural został namalowany pierwszą ekologiczną farbą antysmogową na świecie KNOxOUT.

"Fatalnej jakości powietrze to realny problem w miastach. Z farbą KNOxOUT możemy niwelować ślad tlenków azotu, który powstaje np. gdy jeździmy samochodem. Każdy z nas może w dowolnym momencie sprawdzić, ile takich szkodliwych zanieczyszczeń wytwarza jego auto. 1 metr kw. pomalowany tą farbą redukuje do 0,44 gramów tlenków azotu, czyli dokładnie tyle samo, co 1 drzewo" - wyliczał cytowany w informacji prezes Fundacji EcoEvolution.org. Paweł Lisowski.

Regional Director Sii Polska Tomasz Eberbach zaznaczył, że nie bez znaczenia jest fakt, że mural jest antysmogowy, a jego pojawienie się w centrum Rzeszowa wiąże się z redukcją smogu w okresie jesienno-zimowym.

"To dla nas ważne, by nasze działania biznesowe przynosiły dodatkowe korzyści społeczności Rzeszowa. To jest nasze miejsce pracy, ale też miasto, w którym żyjemy, mamy rodziny, przyjaciół i wspólne wyzwania społeczne" - podkreślił Eberbach.

Mural w Rzeszowie to czwarta z pięciu ścian w kraju, które są pomalowane specjalną farbą antysmogową w ramach nowej kampanii firmy Sii Polska pod hasłem: "Nie do zatrzymania od 15 lat".

Podobne są już w Katowicach, Gdańsku i Warszawie, a w listopadzie powstanie także w Krakowie. Łączna powierzchnia eko murali to 1069 m kw. Jest to największy tego typu projekt w Polsce.

Pierwszy ekologiczny mural antysmogowy na świecie został namalowany 12 lat temu i do dziś przy najbardziej ruchliwej ulicy na Filipinach redukuje szkodliwe tlenki azotu. Farba jest trwała i odporna na warunki atmosferyczne. Jednocześnie, nie osadzają się na niej pleśń i grzyby, ma też właściwości antybakteryjne. Dodatkowo jest nazywana farbą "ujemną LZO", ponieważ niweluje więcej lotnych związków organicznych, niż zostało wykorzystanych do jej stworzenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych