Antysmogowy trójpak może trafić do ok. 2 tys. gmin

Dodatkowe pieniądze na punkty konsultacyjne oraz za wypełnienie wniosku, a także premie dla najaktywniejszych samorządów, mogą trafić do ok. 2 tys. gmin - poinformował PAP wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. W tym roku na antysmogowy "trójpak" dla gmin trafi ponad 100 mln zł.

Autor: PAP 26 marca 2021 13:45

Z końcem marca upływa przedłużony termin na zgłaszanie się gmin do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej ws. możliwości skorzystania z dodatkowych środków na promocję programu "Czyste powietrze".

"Zgłoszenie to nie wymaga od gmin wypełniania specjalnych dokumentów. Wystarczy krótka deklaracja w formie pisemnej WFOŚiGW przyjmują je do końca marca, natomiast do końca maja wojewódzkie fundusze będą podpisywały porozumienia, bądź do końca czerwca aneksy do już zawartych porozumień z samorządami" - wyjaśnił wiceszef NFOŚiGW.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Mirowski przekazał, że z danych na 19 marca wynika, że antysmogowy "trójpak" może trafić do ok. 2 tys. na blisko 2,5 tys. gmin." Obecnie mamy podpisanych ponad 1,1 tys. porozumień z gminami, które będziemy później aneksować. Z kolei w ostatnim czasie chęć podpisania takiego porozumienia zadeklarowało około 800 gmin" - dodał.

Mirowski wyjaśnił, że antysmogowy "trójpak" jest komplementarny i składa się z trzech elementów. To pakiet działań i zachęt, który ma spopularyzować program "Czyste powietrze" na terenie całej Polski.

Pierwszą zachętą jest możliwość uzyskania przez gminę do 30 tys. zł na tworzenie punktów konsultacyjno-informacyjnych dedykowanych programowi. Na ten komponent zarezerwowano najwięcej, bo ponad 74 mln zł.

Taki punkt będzie musiał działać przynajmniej przez rok, a koszty jego uruchomienia i prowadzenia poniesie NFOŚiGW. Punkty będą musiały być otwarte w dni robocze, przynajmniej przez 10 godzin tygodniowo, a zatrudnieni w nim pracownicy będą bezpłatnie przeszkoleni przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Mirowski wyjaśnił, że zadaniem takiego punku będzie udzielanie informacji o programie "Czyste powietrze" osobom zainteresowanym złożeniem wniosku o dofinansowanie. Pracownicy będą też merytorycznie wspierać jak wypełnić wniosek, a następnie mogą w imieniu beneficjentów składać go do właściwych wojewódzkich funduszy.

Zadaniem tych punktów będzie również podejmowanie działań mających na celu identyfikację budynków, których właściciele mogą być potencjalnymi wnioskodawcami i przedstawienie im korzyści płynących z wzięcia udziału w programie.

Kolejnym elementem "trójpaku" są dodatkowe środki dla każdej z gmin z zawartym porozumieniem za złożone wnioski w "Czystym powietrzu". Samorządy otrzymają do 150 zł (wcześniej było 100 zł) za każdy złożony wniosek o podwyższone dofinansowanie. W przypadku "zwykłego wniosku" będzie to 50 zł.

Na ten komponent zarezerwowano ok. 12 mln zł. NFOŚiGW założył, że w skali miesiąca będzie to 20 tys. wniosków.

Wiceszef NFOŚiGW dodał, że trzecim elementem są dodatkowe bonusy dla najbardziej aktywnych gmin. Na ten cel zarezerwowano 16 mln zł i promowane będą przede wszystkim te samorządy, które będą składać najwięcej wniosków w stosunku np. do liczby wszystkich domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy.

"Bonusy otrzymają najaktywniejsze gminy z terenu całego kraju, zgodnie z wynikami rankingu, które w związku z dużą aktywnością w realizacji zadań wskazanych w porozumieniu poniosły większe koszty określone w katalogu kosztów kwalifikowanych możliwych do rozliczenia w ramach uruchomienia i prowadzenia punktu konsultacyjno-informacyjnego. W ramach bonusu mogą być pokryte koszty kwalifikowane, które wcześniej nie były sfinansowane przez WFOŚiGW w ramach porozumienia" - wyjaśnił wiceprezes NFOŚiGW.

Mirowski zwrócił uwagę, że na aktywność gmin w składaniu deklaracji o podjęciu współpracy z NFOŚiGW i WFOŚiGW wpływają też sami mieszkańcy.

Na razie nie mamy statystki, jakie gminy ze względu na wielkość chcą podpisać porozumienie, ale doświadczenie wskazuje, że będą to przede wszystkim mniejsze miasta i miejscowości, a także gminy wiejsko-miejskie. W wielu tych miejscach nie było do tej pory informacji nt. +Czystego powietrza+. Docierają też do nas sygnały, że sami mieszkańcy motywują swoich włodarzy, by w ich gminie pojawiła się taka informacja i przede wszystkim pomoc przy wypełnianiu i złożeniu wniosków o dotacje" - podsumował przedstawiciel Narodowego Funduszu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych