AP Szczepaniak: 2020 był rokiem mikroapartamentów

Patrząc na liczbę powstających w stolicy Dolnego Śląska mikroapartamentowców można powiedzieć, że ten rok należał właśnie do tego typu projektów – podsumowuje Agnieszka Szczepaniak, dyrektor zarządzający i PR w AP Szczepaniak.

Autor: Housemarket.pl 04 stycznia 2021 13:47

Na początku roku ogłoszone zostały wyniki konkursu z 2019: zwycięstwo w konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2019 w kategorii Mixed Use (Concept) za Atal Warta Towers. Ta sama inwestycja zdobyła również drugie miejsce w ogólnoświatowym konkursie Global Future Design Awards 2020 w kategorii Mixed Use Concept. Była to jedyna nagrodzona pracownia architektoniczna z Polski. Inwestorem jest firma Atal S.A.

– Atal Warta Towers zaprojektowaliśmy na planie odwróconej litery P. Wewnątrz postanowiliśmy wydzielić ogólnodostępne patio, służące jako plac miejski. To właśnie tu będą mieścić się punkty handlowe i usługowe. W budynku powstaną 352 mieszkania. Pochylając się nad kształtem bryły, za cel postawiliśmy sobie uzyskanie jak najlepszego widoku na Wartę i Stare Miasto – tłumaczy Artur Szczepaniak, główny projektant w AP Szczepaniak.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ten rok w AP Szczepaniak zdecydowanie należał do mikroapartamentów. Projekt Starter III to kontynuacja słynnych wrocławskich Starterów – mikroapartamentowców przeznaczonych dla osób, które rozpoczynają samodzielne życie i stoją przed wyborem akademika, pokoju w mieszkaniu studenckim lub w pełni niezależnego lokum. Inwestycja mieści się w pobliżu dworca głównego i galerii handlowej Wroclavia.

Projekt został nagrodzony w konkursie European Property Awards w kategorii Mixed Use. Obiekt wyróżnia się nietypową fasadą. Układ okien jest nieregularny, co pozwala optycznie zatrzeć granice między poszczególnymi kondygnacjami. Wygląd ten sprawił, że przez wrocławian budynek nazywany jest Tetrisem. Jak zauważają architekci z AP Szczepaniak, łączenie funkcji w ramach jednego projektu jest obecnie coraz ważniejsze.

W 2020 roku zakończyła się budowa wspomnianego Startera III. Budynek przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu liczy 255 mikroapartamentów. Inwestorem jest spółka Dolnośląskie Inwestycje. To jednak nie jedyna budowa tego typu obiektu we Wrocławiu. Jak zapewniają architekci z AP Szczepaniak, model mikroapartamentów będzie w najbliższej przyszłości coraz popularniejszy.

Ruszyła również budowa inwestycji Legnicka 60C, której inwestorem jest Grupa By Made. Inwestycja mieszcząca się przy jednej z głównych arterii Wrocławia będzie liczyć 7 kondygnacji. Mikroapartamenty pod wynajem sięgają tu od 16 do 30 metrów kwadratowych. Choć budynek dopiero powstaje, dostępny jest już lokal pokazowy.

W tej samej dzielnicy rozpoczęła się również budowa B Urban przy ulicy Jaworskiej. Inwestycja pomieści 450 lokali pod wynajem – kawalerek i mieszkań dwupokojowych. W pobliżu powstaje również kolejny budynek projektu autorstwa AP Szczepaniak – Oxford-24. Znajdą się w nim mikroapartamenty o powierzchniach od 17 do 32 metrów kwadratowych. Inwestycja mieści się przy ulicy Legnickiej.

Co sprawia, że okolica ta jest często wybierana przez inwestorów pod ten typ zabudowy? Zdecydowanie bliskość biurowców i dobre skomunikowanie z innymi częściami miasta. Fabryczna nazywana jest biznesowym centrum Wrocławia. Mikroapartamenty skierowane są głównie do tych, którzy zaczynają samodzielne życie w nowym mieście – pracując, studiując bądź łącząc oba zadania. Nie można porównywać ich z tradycyjną zabudową mieszkaniową. Ich natura bliższa jest akademikom czy pokojom w mieszkaniu studenckim – oferują one jednak wyższy standard. Rozwój tego typu inwestycji pokazuje, że jest na ten model duży popyt.

– Patrząc na liczbę powstających w stolicy Dolnego Śląska mikroapartamentowców, można powiedzieć, że ten rok należał właśnie do tego typu projektów – podsumowuje Agnieszka Szczepaniak, dyrektor zarządzający i PR w AP Szczepaniak. – Ruszyła budowa trzech takich obiektów naszego autorstwa: Legnickiej 60C, B Urban i Oxford-24, a jeden – Starter III – został oddany do użytkowania. Mikroapartamenty to silna część naszego portfolio, zwłaszcza że jesteśmy pionierami tej idei w Polsce. Z roku na rok w miastach przybywa tego typu inwestycji. To trend, który zdecydowanie będzie przybierał na sile.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych