Apartamenty wakacyjne. Gdzie opłaca się wynajem krótkoterminowy?

Gdańsk, Wrocław, Kraków i Pobierowo to miasta, w których inwestycja w apartament wakacyjny zwraca się w najkrótszym czasie - wynika z danych zebranych przez HomeToGo. Porównywarka noclegów przeanalizowała średnie ceny metra kwadratowego w przypadku kupna i sprzedaży apartamentu.

Autor: HouseMarket.pl 30 marca 2017 09:01

Kupno apartamentu to niewątpliwie długoterminowa inwestycja, którą należy dokładnie rozważyć. Podczas wyboru odpowiedniej nieruchomości, branych jest pod uwagę wiele różnych czynników, a przede wszystkim oczekiwany zwrot z inwestycji. Jego czas i wysokość ściśle zależy jednak od lokalizacji, w jakiej znajduje się dany apartament. Dane przedstawione poniżej są średnią arytmetyczną cen za metr kwadratowy podczas wynajmu i kupna. Przygotowany materiał pełni funkcję punktu wyjściowego dla czytelników potencjalnie zainteresowanych zakupem apartamentu pod wynajem krótkoterminowy. Podczas dokonywania decyzji inwestycyjnej należy brać pod uwagę również inne czynniki, które nie zostały tu uwzględnione, tj. podatki, opłaty miesięczne, opłaty za sprzątanie, itd.

W tych miejscowościach trzeba poczekać

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Inwestując w wynajem krótkoterminowy apartamentów, najpóźniej zwrotu z inwestycji można się spodziewać w Zakopanem, Karpaczu, Warszawie, Międzyzdrojach i Mielnie. Niekwestionowanym liderem w tej kategorii jest Zakopane. W tatrzańskiej perle, przy wynajmie krótkoterminowym, zwrot zainwestowanych pieniędzy następuje najwcześniej po 4 i pół roku (1615 dni). Szybciej inwestycja zwróci się natomiast w Karpaczu - 3 lata i 11 miesięcy czy w Warszawie - 3 lata i 6 miesięcy. Co najmniej 3 lata trzeba również czekać inwestując w apartamenty w Międzyzdrojach i Mielnie. Dodatkowo, największe obłożenie w tych miejscach występuje w okresie letnim, podczas gdy zimą miejscowości cieszą się mniejszym zainteresowaniem turystów.

Najlepsze lokalizacje pod inwestycje w nieruchomości

Duże miejscowości, w których sezonowość nie występuje, bądź jest bardzo niska, charakteryzują się szybkim zwrotem z inwestycji. Przy założeniu, że dany apartament będzie wynajmowany przez wszystkie dni w roku, zwrot z inwestycji można odnotować już po 2 latach i 5 miesiącach w Gdańsku i we Wrocławiu. Natomiast w Krakowie może to nastąpić nawet 2 miesiące wcześniej, po 815 dniach od zakupu. Inwestycja najszybciej zwróci się jednak w Pobierowie - już po półtora roku.

Najdroższe i najtańsze miejsca pod inwestycje

Sopot, uwielbiany przez wielu turystów nadmorski kurort, jest najdroższą lokalizacją w zestawieniu. Przy zakupie za metr kwadratowy apartamentu zapłacimy tam aż 11 709 tys. złotych, podczas gdy cena za wynajem to 10,41 złotych za metr kwadratowy. Wysoka cena za wynajem w Rewalu (9,93 zł/mkw.) i jednocześnie niska cena za sprzedaż (6 067 zł/mkw.) sprawiła, że miejscowość znalazła się na drugim miejscu pod względem najkrótszego czasu potrzebnego do zwrotu z inwestycji.

Najtaniej apartament na krótki okres można wynająć w Białymstoku (4,19 zł/mkw.) i Karpaczu (4,27 zł/mkw.), a kupić w Szczecinie za 4 396 złotych za metr kwadratowy.

Decydując się na zakup apartamentu należy jednak pamiętać o kosztach utrzymania nieruchomości i zmieniającym się w ciągu roku popycie na wynajem krótkoterminowy. W typowo sezonowych lokalizacjach ilość rezerwacji jest mocno zróżnicowana w zależności od pory roku, podczas gdy w dużych miastach zapotrzebowanie utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie przez cały rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych