Apetyt na nieruchomości mieszkaniowe rośnie na całym świecie

Międzynarodowa firma doradcza Knight Frank opublikowała wyniki globalnego badania preferencji nabywców nieruchomości mieszkaniowych i tego jak się one zmieniły w wyniku pandemii.

Autor: Housemarket.pl 26 sierpnia 2021 10:00

Badanie obejmowało odpowiedzi ponad 900 klientów Knight Frank w 49 krajach i regionach. Najważniejsze wnioski jakie z niego płyną to:

• W skali globalnej, 19 proc. respondentów wskazało, że przeprowadziło się od początku pandemii. Jako główną przyczynę przeprowadzki 22 proc. wskazało potrzebę posiadania większej przestrzeni na zewnątrz.
• 20 proc. potwierdziło, że planuje przeprowadzkę w 2021 roku właśnie z uwagi na trwająca pandemię.
• 68 proc. ankietowanych planujących przeprowadzkę wskazuje bliskość zieleni jako czynnik wpływający na wybór nieruchomości.
• Miasta wracają do łask. Z grupy respondentów, którzy potwierdzili chęć przeprowadzki w 2021 roku, 38 proc. woli zamieszkać w mieście, a 33 proc. na obrzeżach.
• 46 proc. respondentów preferuje zakup domu wolnostojącego, ale popyt na mieszkania wzrósł do 19 proc., z 12 proc. w 2020 roku. To odzwierciedla wzrost zapotrzebowania zarówno na nieruchomości większe i bardziej przestronne oraz na tzw. “pieds-a-terre” w centrach miast, czyli mieszkania tymczasowe, zajmowane okazjonalnie.
• Apetyt na nieruchomości w kurortach narciarskich wzrósł z 11 proc. w 2020 roku do 18 proc. w 2021 z popytem ze strony kupujących z Ameryki Północnej i Azji powyżej średniej globalnej.
• 84 proc. respondentów stwierdziło, że ważna jest dla nich efektywność energetyczna przyszłego domu. Na zakup energooszczędnego zdecydowałoby się 28 proc. badanych, gdyby przyszłe regulacje środowiskowe miały bezpośredni wpływ na jego wartość, a około 27 proc. byłoby skłonnych zapłacić więcej za bardziej ekologiczny i energooszczędny dom.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Ponad dwie trzecie ankietowanych spodziewa się, że wartość ich obecnego domu wzrośnie w przyszłym roku, przy czym większość spodziewa się wzrostu od 1 proc. do 9 proc. w ciągu 12 miesięcy. Zbiega się to z badaniem firmy Knight Frank dotyczącym przyszłego kształtowania się cen nieruchomości Prime Global Forecast, która podkreśla, że ceny luksusowych nieruchomości mieszkaniowych na świecie wzrosną średnio o 4 proc. w 2021 r. - powiedziała Kate Everett-Allen, head of international residential research w Knight Frank.

Dalsza analiza ankiety pokazuje, że pandemia wywołała falę popytu na drugi dom. Około 33 proc. kupujących twierdzi, że są bardziej skłonni do zakupu drugiego domu w wyniku Covid-19, w porównaniu z 26 proc. w zeszłym roku. Spośród tych, którzy chcą kupić drugi dom, 2 proc. twierdzi, że pandemia wpłynęła na miejsce, w którym chcą go kupić, a 22 proc. twierdzi, że opóźniła ich plany zakupu.

W badaniu ankietowani zostali również zapytani o czynniki przemawiające za zakupem nieruchomości. Kupujący wskazali przede wszystkim te związane ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, jako mające zdecydowany wpływ na wybór lokalizacji nowego domu. Bliskość zieleni (68 proc.), jakość powietrza (65 proc.) i dostęp do opieki zdrowotnej (57 proc.) zostały uznane za najważniejsze. Możliwość chodzenia do pracy pieszo została z kolei uznana za mniej priorytetową dla 51 proc. z respondentów. W pytaniu o najważniejsze funkcje jakie powinna spełniać nieruchomość, aż 71 proc. ankietowanych wskazało dostęp do szybkiego Internetu, a 67 proc. możliwość zaaranżowania domowego biura. Powyższe odzwierciedla jednoznacznie zmianę sposobu pracy w kierunku rozwiązań bardziej elastycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych