Automatyka mieszkaniowa to przyszłość budownictwahousemarket.pl - 19 sierpnia 2020 14:08


Deweloperzy wskazują, że automatyka mieszkaniowa to kierunek rozwoju branży nieruchomości. W ciągu najbliższych lat stanie się standardem w nowoczesnym budownictwie. Dostępne systemy pozwalają nie tylko sterować oświetleniem, ogrzewaniem czy gniazdkami elektrycznymi, ale mogą też poinformować użytkowników, że ktoś wszedł do mieszkania czy ostrzec, że dochodzi do jego zalania.

Dane portalu Statista.com wskazują, że aktualnie 5 proc. gospodarstw domowych na świecie jest wyposażonych w systemy smart home, a do 2024 roku ma je posiadać 20 proc. inwestycji.

Eksperci firm Skanska i S-Labs podają, że wartość rynku wynosi obecnie ponad 84 miliardy dolarów, ale dzięki przewidywanemu wzrostowi rok do roku na poziomie blisko 17 proc., do 2024 powinna osiągnąć wartość nawet 157 miliardów dolarów.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Używając określenia smart home mówimy o dowolnym rozwiązaniu, zatem żarówka kontrolowana z poziomu aplikacji spełnia już tą definicję. Obecnie na rynku pojawiają się już systemy zintegrowane w całości z mieszkaniem oraz jego instalacją elektryczną, dzięki czemu stają się sercem budynku, a nie ciekawym dodatkiem. Czy tego rodzaju rozwiązania przyjmą się również w Polsce?

- Z naszych doświadczeń wynika, że rynek na smart home dopiero się tworzy i na obecnym etapie jest raczej dodatkowym atrybutem niż czynnikiem decydującym o zakupie mieszkania. Jednak od kilku lat obserwujemy stopniowy wzrost zainteresowania takimi udogodnieniami i wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa się utrzyma. Kupujący szukają komfortu w codziennym funkcjonowaniu i chętnie korzystają, np. z centralnych włączników czy rolet elektrycznych. Technologia w domu zaczyna być postrzegana już nie tylko jako innowacyjność, ale coś, co po prostu ułatwia nam życie i zwiększa bezpieczeństwo, komfort i ułatwia rozsądne zarządzanie konsumpcją energii - mówi Karolina Guzik, menedżer sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska.

Robert Orlewski, wiceprezes spółki S-Labs, która stworzyła system automatyki mieszkaniowej Appartme stosowany w inwestycjach Skanska dodają, że rynek wymaga rozpropagowania informacji odnośnie tego segmentu, jednak w ciągu najbliższych lat 10-15 proc. nowych mieszkań w Polsce będzie już wyposażonych w systemy automatyki mieszkaniowej.

- To będzie przełom, ponieważ przy takim poziomie dostępności kupujący będą oczekiwać od deweloperów tego typu rozwiązań, szukając ich w standardowym wyposażeniu mieszkania - powiedział Robert Orlewski.

Zalety automatyki mieszkaniowej

Nowoczesne systemy automatyki mieszkaniowej pozwalają użytkownikom sterować ogrzewaniem, oświetleniem, gniazdkami elektrycznymi czy też zabezpieczać mieszkanie przed zalaniem. Co więcej, dzięki dedykowanym aplikacjom, użytkownicy zyskują dostęp do bieżących pomiarów zużycia energii elektrycznej, widząc które urządzenia potrzebują najwięcej prądu i mogąc zaplanować korzystanie z nich w trakcie tańszej taryfy.

Ponadto systemy te mogą integrować czujniki wskazujące temperaturę i jakość powietrza w mieszkaniu czy te ostrzegające przed włamaniem. Dodatkowo, oprócz wygody, pozwalają na oszczędności, zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne, dzięki mniejszemu zużyciu energii elektrycznej oraz cieplnej. Zalety te dostrzegają także deweloperzy w Polsce, którzy coraz częściej interesują się tego typu rozwiązaniami, zachęcając do zakupu nowego mieszkania poprzez zaoferowanie systemu automatyki mieszkaniowej.

- Stawiamy przede wszystkim na rozwiązania, których głównym zadaniem jest podniesienie efektywności energetycznej budynku oraz dbanie o oszczędności mieszkańców i komfort użytkowania. Ma to bezpośredni wpływ również na długookresowe efekty środowiskowe inwestycji. Dlatego zdecydowaliśmy się na wdrożenie kolejnego rozwiązania klasy smart home na jednym z naszych osiedli - Appartme by Skanska. Wszystkie mieszkania, które powstają w ramach budowy trzeciego etapu naszego osiedla Jaśminowy Mokotów, będą wyposażone w ten inteligentny system w standardzie - dodaje Karolina Guzik.

Robert Orlewski mówi, że systemy automatyki mieszkaniowej, dzięki oferowanym przez nie korzyściom staną się bardzo pożądanym standardem.

- Proces, który do tego doprowadzi, można porównać do wprowadzenia klimatyzacji w samochodach. Coś, co na początku było nowinką i luksusem, jest obecnie wyposażeniem, bez którego nie wyobrażamy sobie samochodu - podsumowuje Robert Orlewski.