Badanie: 28 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy

28 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy. Najwięcej pracuje ich w dużych firmach, spośród których 45 proc. ma już kadrę ze Wschodu - wynika z opublikowanego w czwartek badania "Barometr Polskiego Rynku Pracy" firmy Personnel Service.

Autor: PAP 05 sierpnia 2021 12:26

Połowa pracodawców traktuje pracowników z Ukrainy tak samo jak Polaków - napisano w raporcie z badania. Najbardziej cenieni są oni za pracowitość, doświadczenie i szybką adaptację - dodano.

28 proc. firm w Polsce zatrudnia pracowników z Ukrainy - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy". Najwięcej z nich pracuje w dużych firmach, zatrudniających ponad 250 osób - już 45 proc. z nich ma w załodze kadrę ze Wschodu - dodano.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Już co czwarta firma w Polsce zamierza rekrutować pracowników z Ukrainy wciągu najbliższych 12 miesięcy" - poinformowano i zwrócono uwagę, że przed pandemią koronawirusa plany takie miała tylko co dziesiąta firma.

"Powodem rosnącego zainteresowania zatrudnianiem Ukraińców jest nie tylko luka kadrowa, ale też wcześniejsze, pozytywne doświadczenia w zatrudnianiu imigrantów ze Wschodu" - napisano.

"Co trzeci polski pracodawca ma pozytywny stosunek do pracowników z Ukrainy" - wynika z ankiety. Jak podano, to wzrost o 3 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania.

"Zdecydowana większość firm (49 proc.) twierdzi, że ma neutralne nastawienie do Ukraińców, a negatywne odczucia zgłasza tylko 8 proc. przedsiębiorców" - dodano.

Prezes zarządu Personnel Service cytowany w komunikacie podsumowującym badanie zwrócił uwagę, że "pracownicy z Ukrainy przez większość pracodawców są traktowani tak samo jak pracownicy z Polski".

Jego zdaniem neutralność nastawienia wskazuje, iż dla wielu firm nie ma znaczenia, czy pracuje dla nich Polak czy Ukrainiec, gdy w grę wchodzi dobrze wykonana praca.

"Nie widać wyhamowania chęci zatrudniania kadry ze Wschodu i to nawet teraz, gdy mamy do czynienia z pandemią. Tylko w pierwszej połowie tego roku wydano niemal milion oświadczeń dotyczących zatrudnienia pracowników ze Wschodu, czyli aż o 63 proc. więcej, niż w pandemicznym 2020 r. i o 18 proc. więcej, niż w analogicznym okresie 2019 r." - zwrócił uwagę Inglot.

Wśród przedsiębiorców pytanych o to, co najbardziej cenią u pracowników ze Wschodu, 42 proc. wskazało na pracowitość, 32 proc. zaś na szybką adaptację. 3 na 10 ankietowanych odpowiedziało, że ceni pracowników z Ukrainy za lojalność, co czwarty natomiast dostrzegł łatwość i sprawność nauki języka polskiego. Co piąty pracodawca odpowiedział, iż ceni skromność oraz wiedzę pracowników z Ukrainy, a 15 proc. wskazało na tworzenie pozytywnej atmosfery. Jedynie 3 proc. pracodawców wskazało, iż nie ma nic, za co cenią pracowników z Ukrainy - wynika z badania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych