Badanie: 9 na 10 Holendrów podjęło działania na uczynić swoje domy bardziej energooszczędnymi

Ze względu na wysokie ceny gazu i elektryczności coraz więcej Holendrów czyni swoje domy bardziej energooszczędne - informuje w środę Holenderski Urząd Konsumentów. Działania w tym kierunku podjęło już 9 na 10 konsumentów - wynika z informacji ACM.

Autor: pap 15 czerwca 2022 13:43

  • Wysokie ceny gazu i elektryczności w Holandii powodują, że coraz więcej Holendrów czyni swoje domy bardziej energooszczędne.
  • Panele słoneczne na dachach mają już trzy na dziesięć gospodarstw domowych
  • W ostatnich miesiącach liczba gospodarstw domowych posiadających umowę na dostawę energii ze zmiennymi stawkami wzrosła z 44 do 50 proc.

Jako przykłady takich działań urząd wskazuje, że mieszkańcy Niderlandów np. instalują inteligentne liczniki, panele słoneczne, a także podwójne szyby. Często decydują się także na izolację dachu.

Jak informuje regulator, panele słoneczne na dachach mają już trzy na dziesięć gospodarstw domowych. "Konsumenci wskazują, że wytwarzanie własnej energii za pomocą paneli słonecznych stało się opłacalne, ponieważ inwestycja szybko się zwraca" - wyjaśnia ACM.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Urząd wskazuje także, iż w ostatnich miesiącach liczba gospodarstw domowych posiadających umowę na dostawę energii ze zmiennymi stawkami wzrosła z 44 do 50 proc. W jego ocenie wynika to głównie z propozycji dostawców, którzy obecnie rzadko oferują kontrakty ze stałymi stawkami ze względu na silnie zmieniające się ceny.

Według ACM wiele osób chciałoby ponownie zawrzeć umowę ze stałymi cenami energii. "Są jednak konsumenci, którzy wolą umowę ze zmieniającymi się stawkami" - czytamy w komunikacie urzędu. Jak wyjaśnia ACM uważają oni to za zaletę, bowiem nie będą związani wyższą stawką, jeśli ceny energii spadną.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych