
Większość Polaków pozytywnie postrzega technologię PV - wynika z badania Columbus Energy. Respondenci najczęściej wskazują, że fotowoltaika pomaga w ochronie środowiska, transformacji energetycznej, a także pozwala obniżyć rachunki za energię elektryczną.
Badanie Columbus Energy, przeprowadzone na przełomie marca i kwietnia br. pokazało, że Polacy dostrzegają rolę fotowoltaiki w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych oraz transformacji energetycznej kraju. Aż 79 proc. badanych uważa, że fotowoltaika to dobry sposób na ochronę środowiska, 63 proc. twierdzi, że jest to technologia potrzebna do transformacji energetycznej, a 60 proc. sądzi, że pomaga w zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego. Jednocześnie, tylko niewielki procent respondentów deklaruje, że nie zgadza się w tezą, dotyczącą roli fotowoltaiki w ochronie środowiska (7 proc.) oraz transformacji i zwiększeniu bezpieczeństwa energetycznego (9 proc.).
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
- Jak pokazuje nasze badanie, nastawienie Polaków do zielonej energii zmieniło się w ostatniej dekadzie. Zdecydowana większość dostrzega, że fotowoltaika jest nieodłącznym elementem domowego ekosystemu. To już nie tylko oszczędność i ochrona środowiska, ale też świetna inwestycja kapitału oraz inwestycja w bezpieczeństwo domowe - twierdzi Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy.
Więcej niż połowa badanych dostrzega również ekonomiczne korzyści wynikające z posiadania własnej instalacji fotowoltaicznej. 62 proc. uważa, że PV pomaga w obniżeniu rachunków za energię elektryczną, a 55 proc. twierdzi, że jest dobrym sposobem na zainwestowanie kapitału.
Badanie wykazało, że użytkownicy fotowoltaiki częściej niż reszta społeczeństwa dostrzegają zalety tej technologii. 92 proc. osób, które posiada własną instalację PV podkreśla, że ma ona wpływ na ochronę środowiska. 9 na 10 właścicieli PV twierdzi, że fotowoltaika pomaga w obniżeniu rachunków. Z kolei 78 proc. uważa, że fotowoltaika jest dobrym sposobem na transformację energetyczną, a 77 proc. - że zapewnia bezpieczeństwo.
Powyższe informacje to trzecia i ostatnia część wyników badania “Polacy wobec kosztów energii” przeprowadzonego na zlecenie Columbus.
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Columbus Energy w terminie 2 marca - 6 kwietnia 2022 r. na próbie N = 1031 dorosłych Polaków. Badanie miało zasięg ogólnopolski i zostało przeprowadzone metodą wywiadu telefonicznego (CATI).