Badanie PAS: 65 proc. mieszkańców Śląska za zakazem ogrzewania węglem

65 proc. badanych przez Polski Alarm Smogowy mieszkańców woj. śląskiego poparłoby wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym regionie; jednocześnie 32 proc. pytanych nie słyszało o obowiązku wymiany starych pieców – wynika z badania PAS.

Autor: PAP 08 listopada 2021 19:57

W woj. śląskim za niespełna dwa miesiące zacznie obowiązywać zakaz dla najstarszych kotłów na paliwa stałe. Jak ocenił w przesłanej PAP w poniedziałek informacji koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w woj. śląskim Emil Nagalewski fakt, że tak wiele osób nie słyszało o obowiązku wymiany tych urządzeń stawia w fatalnym świetle samorządy w województwie.

"To efekt zaniedbań w zakresie działań informacyjnych. W zbyt wielu miejscowościach ich zabrakło. Niestety brak znajomości przepisów, nie zwalnia z konieczności dostosowania sposobu ogrzewania domu do wymogów uchwały antysmogowej. W myśl antysmogowego prawa użytkowanie starych kopciuchów od 1 stycznia 2022 r. będzie wykroczeniem" - przypomniał Nagalewski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak dodał, z badań PAS wynika, że świadomość problemu rośnie. 67 proc. mieszkańców woj. śląskiego uważa, że jakość powietrza w ich miejscowości w sezonie grzewczym jest zła, 75 proc. ankietowanych twierdzi, że to czym oddychają może szkodzić zdrowiu. 68 proc. pytanych dostrzega też, że jakość powietrza ulega pogorszeniu w zimie.

"Mieszkańcy województwa surowym okiem patrzą na antysmogowe działania władz, które zyskują więcej uwag krytycznych niż pozytywnych. Ocena działań rządowych jest nieznacznie bardziej negatywna, niż samorządowych: te pierwsze krytycznie ocenia 59 proc. mieszkańców, drugie - 47 proc." - wyszczególnił działacz PAS.

"Budujące jest to, że mieszkańcy nie tylko krytykują, ale też mają własny pogląd na to, jakie działania powinny zostać podjęte w celu poprawy jakości powietrza. To przede wszystkim dostępne i odpowiednio wysokie dofinasowanie do wymiany starych kotłów na paliwo stałe" - zaznaczyła, cytowana przez Nagalewskiego, Aleksandra Antes-Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego.

Z badania PAS wynika, że mieszkańcy woj. śląskiego są pozytywnie nastawieni do działań mających poprawić jakość powietrza. Największą popularnością (87 proc.) cieszy obowiązek wymiany starych kotłów na węgiel i drewno na nowoczesne urządzenia grzewcze (co przewiduje regionalna uchwała antysmogowa).

Mieszkańcy popierają również podwyższenie kar za spalanie odpadów, obowiązkowy przegląd urządzeń grzewczych co dwa lata, powołanie straży gminnej w każdej miejscowości, a nawet wprowadzenie zakazu ogrzewania węglem w całym województwie.

"Poparcie tego ostatniego przez średnio 65 proc. respondentów można uznać za wynik wysoki jak dla województwa z silnym sektorem wydobywczym węgla. Wyniki te, wraz z negatywną oceną dotychczasowych działań administracji, pokazują że mieszkańcy regionu oczekują od rządzących zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza" - uznała Antes-Szewczyk.

Przedstawiciele PAS sygnalizują, że niezależnie od świadomości dotyczącej smogu, widać już kłopoty z powstającą Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków (CEEB). Zbieranie danych do tego rejestru rozpoczęło się w lipcu br. i ma trwać do połowy 2022 r. Obowiązek złożenia deklaracji spoczywa na właścicielach nieruchomości oraz zarządzających wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych