Badanie rynku: te mieszkania cieszą się największym powodzeniem

Jakich mieszkań szukają Polacy? Jakie są najważniejsze cechy nieruchomości rozpatrywane przez potencjalnych nabywców? Aby zdobyć klienta na mieszkanie, warto dobrze poznać jego potrzeby.

Autor: HouseMarket.pl 18 kwietnia 2018 08:59

Na rynku aktywne są wszystkie grupy popytowe, sprzedają się zarówno mieszkania najtańsze jak i te najdroższe. Z oferty znikają zarówno te małe jak i te duże. Są tacy, którzy chcą mieszkać na wyższych kondygnacjach i zwolennicy parteru. Ale czy faktycznie dokonując zakupu klienci zaspokajają swoje oczekiwania, czy dokonują raczej selekcji negatywnej by wybrać z tego, co akurat pojawia się na rynku.

Konieczność jak najlepszego dopasowania produktu do potrzeb nabywców staje się faktem wobec zmian jakich doświadczamy na rynku mieszkaniowym. Zdaniem ekspertów z firmy doradczej Reas, która od lat analizuje zmiany zachodzące na pierwotnym rynku mieszkaniowym w Polsce, trudności w dostępie do atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, wzrost kosztów realizacji i projektowane zmiany legislacyjne ograniczające możliwości zabudowy będą nieuchronnie zmniejszać rentowność projektów deweloperskich.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Mimo wciąż niskich stóp procentowych, wzrost cen wynikający z ograniczeń podażowych zacznie w końcu wpływać na popyt, a jednym z największych wyzwań z jakimi przyjdzie mierzyć się firmom deweloperskim, będzie znalezienie sposobu na przyciągnięcie klienta z zasobniejszym portfelem, często bardziej wymagającego. – komentuje Aleksandra Gałabuda, konsultant w dziale badań i analiz rynku Reas0.

- Będzie to wymagało większego zaangażowania w stworzenie produktu możliwie jak najlepiej dopasowanego do oczekiwań nabywcy i umożliwi skierowanie do niego odpowiedniego komunikatu sprzedażowego.  - dodaje ekspert.

Aby było to możliwe, potrzebna wiedza na temat tego, czego konsumenci oczekują. Badanie preferencji nabywców przeprowadzone przez Reas na podstawie danych zgromadzonych w 2017 r. za pośrednictwem platformy Obido w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu – trzech największych i najbardziej aktywnych rynkach mieszkaniowych w kraju – pozwoliło bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu.

Poszukiwane "dwójki" i "trójki"

Nie jest zaskoczeniem informacja, że najczęściej poszukiwanym na tych rynkach mieszkaniem był lokal 2-pokojowy, o powierzchni przynajmniej 40 mkw. Jednak wbrew obiegowym opiniom, to nie kawalerka, a mieszkanie 3-pokojowe o powierzchni co najmniej 56 mkw. znalazło się na drugim miejscu.

 Ciekawie wypada również analiza oczekiwań potencjalnych nabywców odnośnie powierzchni różnych typów mieszkań. W przypadku tych najbardziej popularnych tj. kawalerek oraz lokali 2- i 3- pokojowych wymagania nabywców we wszystkich trzech miastach są podobne. Uśredniając, minimalna oczekiwana powierzchnia wynosi w tych miastach odpowiednio 28 mkw., 39 mkw. i 56 mkw. Różnicę pomiędzy preferencjami nabywców z poszczególnych rynków możemy zauważyć dopiero w przypadku większych lokali. Powierzchnia jakiej oczekują warszawiacy poszukujący mieszkań 4-pokojowych zaczyna się od 77 mkw. i jest o 4-5 mkw. większa niż ta, której chcą nabywcy w Krakowie i Wrocławiu. Duża powierzchnia mieszkań 5-pokojowych jest doceniana w Warszawie (minimum 93 mkw) i Wrocławiu (minimum 89 mkw), podczas gdy mieszkańcy Krakowa przy zakupie lokalu o pięciu odrębnych pokojach cenią sobie maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Wystarczy im już 77 mkw.

Ciasne ale własne

Wymagania wobec powierzchni mieszkania różnią się też w zależności od tego, kto kupuje. Najmniejszych mieszkań szukają inwestorzy zainteresowani produktem do późniejszego wynajęcia. Ich oczekiwania zaspokajają już lokale o minimalnym metrażu 35 mkw. Single szukający własnego M będą - w zależności od miasta - usatysfakcjonowani mieszkaniem o powierzchni od 36 do 39 mkw, natomiast pary, mieszkaniem średnio o 10 mkw. większym. Największe mieszkania poszukiwane są oczywiście przez rodziny, choć w tej grupie nabywców występują istotne różnice pomiędzy poszczególnymi miastami. W Warszawie i Wrocławiu rodziny potrzebują przeciętnie o 3-4 mkw więcej niż w Krakowie, aby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych