Bałtyk jak magnes. Mieszkaniowa hossa na rynku Trójmiasta

Polski Bałtyk przeżywa istne oblężenie. Prawdopodobnie bieżący rok będzie najbardziej dochodowym okresem dla polskiej turystyki od czasu II wojny światowej. Korzystają na tym właściciele apartamentów na wynajem.

Autor: HouseMarket.pl 30 sierpnia 2016 12:13

Potwierdzają to pierwsze statystyki – już na początku lipca br., choć pogoda niezbyt rozpieszczała wczasowiczów, wskaźnik obłożenia hoteli w Gdańsku i Sopocie przekroczył 90 proc. Nawet Rzym czy Barcelona nie mogły pochwalić się w tym czasie tak doskonałym wynikiem!

– Polski Bałtyk po prostu staje się modny a w dodatku - w przeciwieństwie do wielu europejskich destynacji wakacyjnych jest bezpieczny. Niemały wpływ na ten wzrost popularności ma poprawa standardu i usług w polskich kurortach a także słaba złotówka. W efekcie kwitnie zarówno turystyka wakacyjna, jak i biznesowa oraz medyczna. To dobry sygnał dla inwestorów lokujących kapitał w mieszkaniach na wynajem w Trójmieście – mówi Dariusz Krawczyk, prezes Polnord SA.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najdroższe wakacje nad Bałtykiem

Hotele w naszych rodzimych kurortach są przepełnione a stawki za nocleg są dziś o 27 proc. wyższe niż przed rokiem – Wiele mówi się o tym, że zagrożenie terrorystyczne poza granicami Polski skłania Polaków do spędzania urlopu w kraju. Niewykluczone, że rodzime kurorty pomógł też zapełnić program 500 Plus – uważa Bartosz Turek, analityk Lion’s Bank.

Według raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki (MSiT) w 2015 r. aż 9,8 mln Polaków zdecydowało się wybrać na dłuższą krajową podróż. Rok wcześniej z rodzimej turystyki (wyjazdy długookresowe) skorzystało 8,8 mln Polaków a więc o 1 mln mniej. Szczególnie chętnie wyjeżdżamy przy tym właśnie na Pomorze (prawie 3 mln osób w 2015 r.).

Co więcej, jak podaje MSiT, w ubiegłym roku odnotowano wzrost przeciętnych wydatków samych Polaków na wyjazdy krajowe: w przypadku kwot przeznaczanych na podróże długookresowe z 735 zł do 774 zł, w przypadku wypadów krótkookresowych – z 230 zł na 262 zł. Główny udział w tych wydatkach pochłaniają oczywiście koszty zakwaterowania.

Bałtyk przyciąga też coraz więcej gości z zagranicy zostawiających tu również niemałe sumy. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2015 r. w naszym kraju wypoczywało blisko 5,7 mln cudzoziemców, czyli o 7 proc. więcej niż w 2014 r. Ich zainteresowaniem cieszyły się szczególnie dwie destynacje: Bałtyk i Tatry.

– Wśród gości zagranicznych odwiedzających polskie plaże najwięcej jest Niemców, Norwegów, Szwedów oraz Brytyjczyków. Rośnie też liczba Rosjan wypoczywających nad polskim morzem – przekonuje w raporcie Marcin Moneta z działu analiz w WGN.

Duże zyski z najmu

Najdroższe wakacje spędzimy właśnie nad Bałtykiem. Eksperci Lion’s Bank wyliczają na podstawie booking.com, że ceny noclegów w hotelach nad morzem wahają się od 591 zł w Sopocie (za pokój dwuosobowy) do 842 zł w Międzyzdrojach i 884 zł w Kołobrzegu. W takiej sytuacji stopy zwrotu z najmu mieszkań czy też apartamentów w Trójmieście są bardzo obiecujące.

– Mówimy jednak o średnich wartościach, bo w obecnej sytuacji na najmie atrakcyjnych mieszkań w Gdańsku czy Sopocie można zarobić nawet 6-7 proc. netto rocznie. Są to więc zyski znacznie lepsze od generowanych przez lokaty bankowe i obligacje skarbowe. A warto mieć na uwadze, że gros wczasowiczów zorganizuje wakacje na własną rękę, chętniej korzystając przy tym właśnie z prywatnych apartamentów lub kwater niż hoteli – zwraca uwagę Dariusz Krawczyk.

Inwestorzy pozostają więc mocnym spiritus movens na rynku sprzedaży mieszkań w Trójmieście. Duży popyt w tej aglomeracji potwierdza wyjątkowo szybko znikająca oferta gotowych lokali. Obecnie, jak zauważają przedstawiciele Polnordu, gotowych „M” w tej aglomeracji jest niewiele ponad 10 proc.

- Mieszkanie do natychmiastowego odbioru można kupić jeszcze m.in. w gdańskim III etapie 2 Potoków Polnordu, aczkolwiek liczba ofert jest tu już bardzo ograniczona. Więcej propozycji na klientów czeka w IV etapie projektu, w którym zaprojektowano dużą pulę mieszkań o powierzchniach od 36 do 63 mkw. Największe zainteresowanie inwestorów budzi jednak kameralny projekt Brama Sopocka w Gdyni, gdzie oferujemy apartamenty o wysokim standardzie z tarasami lub ogródkami na parterze – zapewnia Wioletta Kleniewska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych