Bartosz Kuźniar, Lokum Developer: kupujący mieszkania reagują na bieżąco, dokonują zakupów już dziś

- Podniesienie stóp procentowych nie jest korzystne dla części naszych klientów, gdyż może obniżyć ich zdolność kredytową - powiedział Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper. Dodaje, że wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost kosztów wytworzenia mieszkań, a co za tym idzie - podwyżkę cen w kolejnych kwartałach.

Autor: housemarket.pl 23 listopada 2021 08:49

Rada Polityki Pieniężnej kontynuuje rozpoczęty w październiku cykl podwyżek stóp procentowych. Na listopadowym posiedzeniu ponownie postanowiła je zwiększyć o kolejne punkty bazowe. Czy podjęta polityka pieniężna w Polsce będzie miała wpływ na rynek mieszkaniowy?

Popyt na rynku nieruchomości utrzymuje się na wysokim poziomie. Generują go, zarówno klienci indywidualni, którzy realizują własne potrzeby mieszkaniowe, jak i inwestorzy poszukujący metod ochrony środków finansowych przed inflacją.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Oczywiście podniesienie stóp procentowych nie jest korzystne dla części naszych klientów, gdyż może obniżyć ich zdolność kredytową, przez co mniej mieszkań z oferty jest dla nich dostępnych. Wyższe stopy procentowe oznaczają wzrost kosztów wytworzenia mieszkań, a co za tym idzie – podwyżkę cen w kolejnych kwartałach. Klienci, którzy śledzą sytuację na rynku nieruchomości reagują na bieżąco i nie czekając na dalsze podwyżki cen mieszkań oraz stóp procentowych dokonują zakupów już dziś - powiedział Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Dodaje, że należy pamiętać, że stopy procentowe rosną z bardzo niskiego poziomu i w kontekście inwestycyjnym ich podniesienie nie będzie miało znaczącego wpływu na korzystniejsze oprocentowanie lokat.

- Aby lokaty stały się atrakcyjną alternatywą inwestycyjną rozważaną w kwestii lokowania kapitału, stopy procentowe musiałyby wzrosnąć do poziomu powyżej inflacji, co jest dzisiaj niemożliwe - mówi Bartosz Kuźniar.

Jak wyjaśnia, udział klientów finansujących zakup mieszkania w oparciu o kredyt to około 70 proc.

- Po ostatnich decyzjach RPP, nie odnotowaliśmy trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego przez naszych klientów. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nasza oferta to mieszkania o podwyższonym standardzie, skierowana głównie do lepiej sytuowanych nabywców - podsumowuje Bartosz Kuźniar.

Źródło: wypowiedz dla dompress.pl 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych