Biała księga reprywatyzacji warszawskich nieruchomości

Warszawa na swojej stronie internetowej umieściła białą księgę dotyczącą dekretu Bieruta. W liczącym ponad 400 stron dokumencie są kluczowe informacje obrazujące procesy reprywatyzacyjne, wypłaty odszkodowań oraz umowy międzynarodowe, które wpływają na postępowanie zwrotowe.

Autor: HouseMarket.pl 04 stycznia 2017 16:53

Ważnym elementem jest opis działań podejmowanych przez władze Warszawy na rzecz lokatorów zwracanych budynków i zmian, jakie władze stolicy proponują w przepisach.

Wśród informacji są również dane o dotychczasowych decyzjach zwrotowych, linii orzeczniczej sądów oraz działaniach mających na celu wsparcie lokatorów zwracanych nieruchomości. Biała księga nie jest katalogiem zamkniętym – będzie na bieżąco uaktualniana o kolejne zestawienia i informacje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Teren dekretowy o powierzchni ok. 14,148 ha, stanowi 27,4 proc. powierzchni obecnej Warszawy i znajduje się w granicach Śródmieścia, Mokotowa, Żoliborza, Ochoty, Woli, Pragi-Południe., Pragi-Północ, Bielan, Targówka, Białołęki oraz Ursynowa. Dawni właściciele nieruchomości lub ich następcy prawni w latach 1947-1949 złożyli ok. 17 tys. wniosków, z czego większość została rozpoznana negatywnie w latach 50., 60. i 70. Niezrealizowane roszczenia przeszły następnie na spadkobierców, a część z nich została sprzedana osobom trzecim.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz jest zobowiązana do rozpatrzenia wniosków o przyznanie prawa własności czasowej złożonych przez dawnych właścicieli – w przypadkach kiedy stwierdzono nieważność odmownych orzeczeń oraz wniosków które od chwili złożenia nie zostały rozpoznane decyzją administracyjną. Miasto również ustala i wypłaca odszkodowania za nieruchomości przejęte na mocy tzw. dekretu warszawskiego w trybie art. 215 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Od 1990 roku złożono już ponad 7 tys. wniosków, dokonano ponad 4 tys. zwrotów, a stolica wypłaciła ponad 1,13 mld zł na odszkodowania.

Obecnie w Warszawie toczy się ponad 3,5 tys. postępowań o zwrot nieruchomości (ponad sto dotyczy placówek oświatowych) i ponad 3,8 tys. postępowań o odszkodowania a zobowiązania z nich wynikające są szacowane na miliardy złotych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych