Białystok: mieszkańcy mogą się starać o dotacje do wymiany starych piecówPAP - 17 maja 2021 14:30


345 tys. zł przeznaczyło miasto Białystok na dotacje dla mieszkańców do wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne źródła ciepła. Wnioski można składać od poniedziałku do 16 lipca - poinformował w poniedziałek wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk.

Program ograniczenia tzw. niskiej emisji jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych. Jedno gospodarstwo domowe może dostać do 45 proc. wartości nowego źródła ciepła, jednak nie więcej niż 5 tys. zł. Wnioski można składać do urzędu miejskiego.

"Problem smogu dotyczy nas wszystkich. Jest to jeden z większych problemów dotykających duże miasta" - powiedział Musiuk. Ocenił, że miasto Białystok jest "stosunkowo czystym miastem" jeśli chodzi o jakość powietrza, ale problem smogu jest widoczny zwłaszcza na osiedlach domów jednorodzinnych, gdzie są dni, gdy są przekroczone normy określające zanieczyszczenie powietrza.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Musiuk poinformował na konferencji prasowej, że z przeprowadzonej przez miasto inwentaryzacji wynika, iż w Białymstoku jest jeszcze nieco ponad 5 tys. tzw. kopciuchów emitujących zanieczyszczenia i należy je wymienić.

Dlatego wiceprezydent zachęcał mieszkańców do sięgania po dotacje na wymianę starych pieców. Dodał, że departament ochrony środowiska w urzędzie miejskim oferuje mieszkańcom wszelką pomoc przy wypełnianiu wniosków.

Do 5 tys. zł może dostać mieszkaniec za wymianę starego pieca np. na piec gazowy czy olejowy, pompę ciepła czy podłączenie do miejskiej sieci. Nie są planowane żadne inne kryteria.