Białystok rozdał budki dla ptaków; urzędnicy sprawdzą, czy zostały zasiedlone

Nie zabrakło chętnych mieszkańców Białegostoku, zainteresowanych niedzielną akcją rozdawania budek lęgowych dla ptaków, które można zainstalować np. na działce. Rozdano 250 takich budek; za kilka miesięcy miejscy urzędnicy sprawdzą, czy zostały zasiedlone.

Autor: Pap 14 lutego 2022 09:30

Kolejka chętnych ustawiła się w miejskim Parku Planty jeszcze przed rozpoczęciem akcji. Po budki przyszli m.in. właściciele ogródków działkowych. "Dbanie o bioróżnorodność środowiska jest dla władz miasta niezwykle ważne. Chcemy, żeby Białystok był cały czas jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce" - mówił zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Budki lęgowe to kolejna akcja, którą miasto chce dbać o bioróżnorodność na swoim terenie. W mieście od kilku lat wysiewane są łąki kwietne, założono też m.in. miejską pasiekę; miejskie stawy i zbiorniki wodne uwzględniają miejsca lęgowe dla ptaków.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rudnicki przypomniał, że w ramach różnych działań wspierających ochronę środowiska miasto rozdaje też np. nasiona kwiatów i drzewek do zasadzenia. Budek lęgowych dla ptaków w sumie ma być blisko 380. W niedzielę w Parku Planty do odbioru było ich ćwierć tysiąca.

Warunkiem otrzymania budki było wypełnienie ankiety i podanie informacji, gdzie na terenie Białegostoku zostanie ona wywieszona. Każdy mieszkaniec mógł odebrać jedną taką budkę; dostał też specjalną ulotkę m.in. z informacjami jak prawidłowo zawiesić budkę, by zainteresowały się nią ptaki. Za kilka miesięcy urzędnicy mają sprawdzać, czy budki zostały zasiedlone i spełniają swoją rolę.

50 kolejnych budek mieszkańcy będą mogli otrzymać 14 lutego, po wysłaniu e-maila na adres: budkidlaptakow@um.bialystok.pl, zaś pozostałe trafią do placówek oświatowych w mieście.

Budki są przeznaczone dla mniejszych ptaków, dla tzw. dziuplaków wtórnych, do których należą np. sikory, wróble czy pleszki. Miasto zapłaciło za budki 10 tys. zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych