Białystok: w 2022 r. w mieście będą 9 ha łąk kwietnych

Dziewięć hektarów łąk kwietnych ma być w 2022 r. w Białymstoku. Powstanie także łąka w barwach Ukrainy: niebiesko-żółta, na znak solidarności z walczącą Ukrainą – poinformował w czwartek prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Autor: PAP 07 kwietnia 2022 12:54

Tak jak w poprzednich latach, łąki będzie zakładać Fundacja Łąka z Warszawy.

W czwartek w Białymstoku prezydent miasta i prezes Fundacji Łąka Maciej Podyma podpisali trzyletnią umowę w tej sprawie. Wartość tej umowy to blisko 2,8 mln zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Nasze miasto od kilku lat znane jest z łąk kwietnych. Początkowo to było 4,5 ha, później 6, w tej chwili podpisaliśmy umowę i docelowo będzie to do 10 ha, z tym, że w tym roku 9 hektarów. Podzielone to zostało na rośliny wieloroczne, a także jednoroczne" - poinformował Truskolaski.

Dodał, że w związku z tym, że łąki kwietne podobają się mieszkańcom, są ważnym elementem wyglądu i wizerunku miasta, mimo znacznie mniejszych środków w budżecie miasta, projekt jest kontynuowany.

"Nie chciałbym oszczędzać na estetyce miasta, bo nasi mieszkańcy są dumni z tego, że miasto jest piękne, ukwiecone i że miasto jest czyste" - mówił prezydent. Dodał, że na wydatki związane z estetyką miasta będzie dywidenda z gminnej spółki Lech w łącznej wysokości 14 mln zł.

Prezydent poinformował, że wśród łąk kwietnych nowością będzie łąka w barwach flagi ukraińskiej na znak "solidaryzowania się z tymi, którzy walczą z najeźdźcą". Jeszcze nie wiadomo do końca, gdzie będzie się znajdować ta łąka. Jedną z rozważanych lokalizacji jest ul. abp. Romualda Jałbrzykowskiego.

Prezes Fundacji Łąka Maciej Podyma powiedział, że w tej żółto-niebieskiej łące będą wykorzystane kwitnące na żółto rzepak jary, gorczyca i złocień polny, niebieski dadzą chabry bławatki, len, facelia i ogórecznik.

"Postaramy się stworzyć taką długą flagę Ukrainy, która będzie symbolizowała to połączenie z naszym bliskim sąsiadem" - powiedział Podyma.

Łąki kwietne i pola słonecznikowe powstaną - podobnie jak w latach ubiegłych - w pasach drogowych, na skwerach i rondach. Od początku cieszą się dużą popularnością i sympatią wśród mieszkańców, którzy chętnie je fotografują. Podyma przypomniał, że Białystok był pierwszym miastem, w którym pola słonecznikowe powstały na dużą skalę. Zwrócił uwagę, że także słoneczniki są znakiem oporu, jaki stawiają Ukraińcy.

Łąki kwietne to jeden z projektów realizowanych przez miasto, których celem jest zwiększanie bioróżnorodności w mieście, działania antysmogowe, ale też edukacja przyrodnicza. Maciej Podyma mówił, że badana jest także kwestia pochłaniania dwutlenku węgla przez taką roślinność.

Jak informowało wcześniej miasto, poprzednia umowa z Fundacją Łąka (o wartości 1,6 mln zł) obowiązywała od stycznia 2019 r. do połowy listopada 2021 r. Na łąkach w ubiegłych latach rosło ok. dwustu gatunków roślin, obecnie ma być podobnie. Gatunki są dobierane do warunków glebowych, realiów danego miejsca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych