Białystok: w mieście będzie ulica im. Agnieszki OsieckiejPAP - 25 stycznia 2021 11:15


W Białymstoku będzie ulica imienia Agnieszki Osieckiej - zdecydowali w poniedziałek jednogłośnie miejscy radni. Jak podkreślili w uzasadnieniu uchwały, decyzja jest podyktowana chęcią "uhonorowania zasłużonej dla polskiej kultury wybitnej poetki".

Ulica im. Osieckiej znajduje się na osiedlu Jaroszówka. W sąsiedztwie są ulice, których patronami są w większości pisarze i poeci, m.in. ksiądz Jan Twardowski, Józef Wybicki czy Seweryn Goszczyński. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Agnieszka Osiecka (1936-1997) to poetka, dziennikarka, autorka spektakli teatralnych i telewizyjnych; największą popularność zyskała jednak jako autorka tekstów piosenek, których ma na koncie ponad 2 tys.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jej słowa zapisały się na stałe w polskiej kulturze i znamy je wszyscy, niezależnie od wieku i wykształcenia. Można powiedzieć, że jej szlagiery, zwroty, tytuły stały się cząstką językowego krwiobiegu. Kto z nas nie zna słów takich utworów, jak +Małgośka+, +Niech żyje bal+, +Nim wstanie dzień+ czy +Okularnicy+?" - podkreślili radni w uzasadnieniu uchwały. Muzykę do tych tekstów komponowali wybitni twórcy powojennej muzyki rozrywkowej, a utwory wykonywały i interpretowały gwiazdy polskiej estrady.

Osiecka była laureatką wielu nagród i wyróżnień; za wybitne zasługi dla polskiej kultury, w 1997 roku pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.