Bielsk z funduszami na modernizację parków

Jeszcze wiosną gotowa będzie dokumentacja projektowa modernizacji dwóch parków w Bielsku-Białej: Włókniarzy wraz z pl. Mickiewicza i parku za Ratuszem – poinformowała Emilia Klejmont z bielskiego magistratu. Miasto na ten cel pozyskało 6,2 mln zł z funduszy UE.

Autor: PAP 04 maja 2021 09:55

"W maju wydział inwestycji ma otrzymać gotowe dokumentacje projektowe przebudowy pl. Adama Mickiewicza i modernizacji Parku Włókniarzy oraz modernizacji parku za Ratuszem. Po ich otrzymaniu ogłoszony zostanie przetarg, który wyłoni wykonawcę. Wszystko ma być gotowe do końca tego roku" - poinformowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.

Dokumentacją projektowo-kosztorysową przebudowy placu Adama Mickiewicza oraz modernizacji Parku Włókniarzy, które w sumie mają powierzchnię 3 ha, przygotowuje za prawie 200 tys. zł firma z Krakowa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W projekcie należy uwzględnić umiejscowienie i kształt pomnika Adama Mickiewicza, od którego wywodzi się nazwa placu. Plac ma zostać obsadzony kwiatami, w większosci będą to róże. Wymieniona zostanie jego nawierzchnia. W przypadku Parku Włókniarzy należy m.in. zachować pierwotne elementy kompozycyjne alei wschodniej i zachodniej wraz ze starodrzewem i późniejszymi nasadzeniami, zachować strefy widokowe, a także bryły i detale budynku dawnego pawilonu lodowego" - wskazała urzędniczka.

Szczególną dbałością należy otoczyć rosnące w parku drzewa, wśród których siedem to pomniki przyrody. Nowe kompozycje roślinne w Parku Włókniarzy mają zostać zaprojektowane tak, aby stworzyły kameralną przestrzeń.

Dokumentację projektowo-kosztorysową dla parku za Ratuszem przygotowuje pracownia z Katowic. Projekt ma uwzględniać usunięcie drzew i krzewów o małej wartości kompozycyjnej oraz zdrowotnej. Znikną też zbędne elementy dawnej infrastruktury.

"Pojawią się za to nowe nasadzenia roślin, elementy małej architektury, altana, nawiązująca stylem architektonicznym do charakteru oraz historii miejsca, z przeznaczeniem m.in. na koncerty. Trawniki zostaną zrekultywowane. Renowacji doczeka się głaz narzutowy oraz rzeźba akrobaty. Modernizację przejdzie istniejące oświetlenie parkowe. (…) Projekt ma też przewidywać ekspertyzę wejść do schronu oraz szczeliny przeciwlotniczej, położonych na terenie parku, wraz z zaprojektowaniem nowych włazów" - podała Emilia Klejmont.

Jak dodała, inwestycje będą realizowane w ramach projektu "Aktywne przestrzenie - rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej". Miasto pozyskało na ten cel 6,2 mln zł z funduszy UE. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych