Bielsko-Biała: nowoczesne rozwiązania drogowe pomogą przyrodzie

Komunalny Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej po raz pierwszy zastosuje w inwestycjach drogowych przepuszczającą wodę kostkę brukową oraz tzw. podwieszane chodniki. To rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni – podał magistrat.

Autor: PAP 29 stycznia 2022 12:06

"Rozwój miasta to za każdym razem ingerencja w naturalną przyrodę, dlatego samorządy starają się maksymalnie zapobiegać wycinkom drzew i betonowaniu miejsc, które dotąd stanowiły przyrodniczy rezerwuar. Miejski Zarząd Dróg sięga po nowoczesne rozwiązania sprzyjające zachowaniu istniejącej zieleni" - poinformował Jacek Kachel z wydziału prasowego bielskiego magistratu.

Urzędnik powiedział, że przykładem zastosowania nowatorskich rozwiązań jest rozbudowa ulic Pocztowej i Startowej, gdzie dla zachowania cennego przyrodniczo drzewostanu powstanie chodnik rampowy, czyli podwieszany.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Ponieważ w bliskim sąsiedztwie krawędzi jezdni rosną cenne drzewa, w tym objęty ochroną pomnik przyrody, MZD zaproponował ochronę jego systemu korzeniowego poprzez budowę chodnika, którego płyty są podwieszone ponad powierzchnią gruntu. Konstrukcja chodnika rampowego odciąża narażone na zgniecenie korzenie, a to pozwala drzewu funkcjonować w sposób taki sam, jak przed inwestycją." - wyjaśnił urzędnik.

Innowacją technologią jest także użycie kostki brukowej, która spełniając podstawową funkcję utwardzenia chodnika zachowuje się jak gąbka przepuszczająca wodę w głąb gruntu. "Porowata masa, z której jest wykonana, pozwala swobodnie przepływać wodzie opadowej i nawadniać system korzeniowy sąsiednich drzew. Kostka zostanie wykorzystana do budowy opasek zabezpieczających wokół większych drzew w sąsiedztwie przebudowywanej ulicy" - dodał Kachel.

Urzędnik wskazał, że w kolejnych inwestycjach bielski MZD także zamierza zastosować proekologiczne rozwiązania, jak przepuszczalne nawierzchnie elementów chodnika i ścieżek rowerowych. "Zurbanizowane tereny nie muszą być betonową pustynią, a opady deszczu nie powinny bezużytecznie spływać do kanalizacji deszczowej" - dodał.

Ulice Pocztowa i Startowa znajdują się w rekreacyjnej części Bielska-Białej nazywanej Cygański Las. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych