Bitwa o grunty przybiera na sile. Na czele mieszkaniówka

Wysoki popyt na mieszkania, nabywane zarówno w celach użytkowych jak i inwestycyjnych oraz niewystarczająca podaż napędzać będą wzrost cen mieszkań i gruntów w całej Polsce - wynika z raportu Colliers. Czynniki te przyczynią się również do wzrostu konkurencji w wyścigu o atrakcyjne działki, o które coraz częściej rynek biurowy będzie musiał rywalizować z inwestorami mieszkaniowo-usługowymi. Czarnym koniem tego wyścigu będzie sektor PRS.

Autor: housemarket.pl 18 lutego 2022 11:44

  • Wzrost cen gruntów mieszkaniowych w Warszawie i największych polskich miastach przekroczył 10 proc. na przestrzeni 2021 r. i aż 35 proc. od końca 2019 r
  • W Stolicy i w największych miastach regionalnych inwestorzy mieszkaniowi angażują się w projekty wymagające zmiany zapisów planistycznych.
  • Liczba projektów PRS, pokazuje, że zainteresowanie inwestorów tym sektorem rynku już jest ogromne.

Rosnąca konkurencja ze strony inwestorów mieszkaniowych realizujących projekty w tej formule będzie miała wpływ na poziom cen gruntów biurowych.

- Już nie tylko zagraniczne fundusze inwestycyjne, ale także krajowi deweloperzy budujący dotychczas mieszkania na sprzedaż, zaczynają doceniać potencjał tkwiący w szybko rozwijającym się w Polsce rynku mieszkań na wynajem. W obliczu wysokiego społecznego zapotrzebowania na mieszkania i rosnących nierówności dochodowych najem powierzchni mieszkalnej staje się coraz atrakcyjniejszą alternatywną. Jednocześnie rosnący koszt uzyskania kredytu i rekordowe wzrosty cen mieszkań zapowiadają spadek indywidualnych zakupów nieruchomości. Na ten moment już teraz szykują się deweloperzy, również ci aktywni do tej pory jedynie w tradycyjnych inwestycjach mieszkaniowych i komercyjnych, tworząc struktury i projekty bardziej odpowiadające sektorowi PRS – mówi Krzysztof Chyla, Transaction Manager w Dziale Gruntów Colliers.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: ZAKUP ATRAKCYJNYCH GRUNTÓW JEST CORAZ TRUDNIEJSZY 

Liczba projektów PRS, pokazuje, że zainteresowanie inwestorów tym sektorem rynku już jest ogromne, a będzie jeszcze większe.

- W II kw. 2022 r. nastąpi finalizacja m.in. projektu w Warszawie o wartości transakcji na poziomie 150 mln zł. Na początku roku natomiat zamknęliśmy transakcję sprzedaży gruntu pod realizację inwestycji PRS zakładającej budowę 135 mieszkań na wynajem w Sopocie - mówi Emil Domeracki, dyrektor działu gruntów Colliers.

W Stolicy i w największych miastach regionalnych inwestorzy mieszkaniowi angażują się w projekty wymagające zmiany zapisów planistycznych oraz technicznie złożonej rewitalizacji obszarów usługowych i przemysłowych, zwiększając udział mieszkań na wynajem, aparthoteli i akademików w tworzonych przestrzeniach miejskich. Dynamiczny rozwój tych formatów jest związany z m.in. malejącym odsetkiem społeczeństwa, który stać na kupno mieszkania na własność i rosnącą potrzebą mobilności wśród młodych osób, zarówno studentów, jak i pracowników.

Mieszkaniówka napędza rynek gruntów

Wzrost cen gruntów mieszkaniowych w Warszawie i największych polskich miastach przekroczył 10 proc. na przestrzeni 2021 r. i aż 35 proc. od końca 2019 r. Pomimo to dynamika zakupów na rynku mieszkaniowym wróciła do poziomów przedpandemicznych już w I poł. ubiegłego roku, a cały rok okazał się rekordowy dla deweloperów pod względem wolumenu transakcji.

- Mimo rosnących kosztów w sektorze budowlanym i coraz wyższych cen mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, to właśnie sektor mieszkaniowy wciąż jest silnikiem napędzającym działalność zakupową na polskim rynku gruntów. Nie inaczej będzie w tym roku – już w pierwszych dniach stycznia zamknęliśmy transakcję sprzedaży nieruchomości mieszkaniowej w Łodzi, gruntu pozwalającego na zabudowę 40 tys. mkw. PUM. Pozostałe sektory wciąż zmagają się z efektami gospodarczo-społecznymi trwającej pandemii, szczególnie odczuwalnymi dla obszaru biurowego, handlowego i turystyki. Branża magazynowo-logistyczna stoi przed wyzwaniami dopasowania się do zmian wynikających z ujawnionych słabości tkwiących w dotychczasowym łańcuchu dostaw. Spodziewamy się jednak kolejnego roku stabilnego wzrostu cen tam, gdzie inwestorzy aktywni na polskim rynku szykować będą przedsięwzięcia o horyzoncie średnio- i długoterminowym - prognozuje Emil Domeracki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych