Biznes przegrupuje się na Wschodzie

Firmy prowadzące biznesy w Ukrainie nie były przygotowane na rosyjską inwazję. Wiele z nich nadal nie wie, co dalej robić - czytamy w czwartkowym "Pulsie Biznesu".

Autor: Pap 03 marca 2022 08:53

Jak pisze "PB", zaledwie kilka dni przed atakiem wojsk rosyjskich na Ukrainę, wiele polskich firm, które mają tam zakłady produkcyjne, deklarowało, że "bardzo uważnie śledzą" i "przyglądają się z troską" sytuacji za wschodnią granicą. "Niektóre dodawały, ale bez szczegółów, że mają plany na wypadek zbrojnego konfliktu. Wojna zweryfikowała ich podejście" - czytamy.

"Nasze działania koncentrują się na ewakuowaniu części pracowników do Polski i zapewnieniu maksymalnego bezpieczeństwa osobom, które pozostają. Zakłady Cersanitu w Ukrainie nie działają, nie prowadzą ani produkcji, ani sprzedaży" - mówi cytowany przez "PB" Maciej Gorzeliński, reprezentujący spółki należące do Michała Sołowowa, właściciela m.in. Cersanitu oraz Berlinka, które mają fabryki na Ukrainie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Puls Biznesu" zauważa, że to samo dotyczy innych firm, które jeszcze w przededniu wojny starały się, by ich ukraińskie fabryki mogły nadal funkcjonować.

"Produkcję wstrzymał nalężący do holdingu z USA krakowski producent branży opakowaniowej Can-Pack. Firma ma fabrykę puszek w Wyszogrodzie oraz wytwórnię kapsli do butelek w Jaworowie w obwodzie lwowskim, kilkanaście kilometrów od granicy z Polską" - czytamy.

"PB" dodaje, że w tym mieście do wybuchu wojny działał też jedyny ukraiński zakład Śnieżki, podkarpackiego producenta farb i lakierów. "25 lutego zarząd spółki wstrzymał tymczasowo funkcjonowanie tej fabryki i poinformował akcjonariuszy, że majątek tamtejszego zakładu, który wytwarzał farby białe oraz szpachle - przynajmniej na razie - nie jest zagrożony" - napisano.

Gazeta zwróćiła też uwagę, że niektóre polskie firmy wciąż działają na Ukrainie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych