Borys: polska gospodarka w przyszłym roku ma szansę urosnąć od 4 do 6 proc.

Polska gospodarka w 2021 r. ma szansę rosnąc między 4 a 6 proc., zależnie od tego, ile uruchomimy inwestycji publicznych oraz jak szybko odbudujemy zaufanie sektora prywatnego - powiedział prezes PFR Paweł Borys podczas konferencji Impact Finance '20 w czwartek.

Autor: Pap 26 listopada 2020 16:00

"Być może pandemia zostanie z nami na dłużej, ale nie będzie miała już takiego wpływu na gospodarkę po tym, jak pojawi się szczepionka" - powiedział prezes PFR.

W ocenie Borysa dlatego powinniśmy zobaczyć silne odbicie aktywności gospodarczej w 2021 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szef PFR ocenił, że polska gospodarka w przyszłym roku ma szansę rosnąc między 4 a 6 proc., co daje bankom możliwość wspierania rozwoju i udzielania finansowania w postaci kredytów obrotowych i inwestycyjnych, oraz gwarancji kredytowych.

Borys zauważył, że finasowanie jest istotnie także w przypadku inwestycji publicznych, ponieważ firmy, które wygrają przetargi, powinny pozyskiwać finansowanie na rozpoczęcie prac.

"Jako Polska jesteśmy teraz na granicy, między tym, że byliśmy krajem, który głównie nadrabiał zaległości, a momentem, gdzie polskie firmy coraz odważniej tworzą nowe technologie i wychodzą z nimi na rynki zagraniczne" - ocenił prezes PFR.

W ocenie Borysa ekspansja polskiego biznesu zagranicą jest na tyle skuteczna, że dochodzi nawet do przejęć konkurentów na obcych rynkach, co wymaga silnej bazy krajowej, w tym dostępu do finansowania poprzez rynek kapitałowy, czy sektor bankowy.

Według prezesa PFR zmienia się wizerunek polskiego rynku kapitałowego, mamy firmy: e-commercowe, gamingowe, czy technologiczne, co oznacza, że rola sektora prywatnego w finansowaniu polskiego innowacyjnego biznesu pozwala liczyć na wkład w odbudowie gospodarki po pandemii i powrót na ścieżkę wzrostu.

Jednocześnie zdaniem szefa Funduszu sektor publiczny, w tym PFR, może się zająć inwestycjami publicznymi, zanim w pełni odbuduje się zaufanie sektora prywatnego.

Według Borysa Od tego jak dużo się uda się uruchomić publicznych inwestycji i jak szybko uda się odbudować zaufanie sektora prywatnego, zależy czy w przyszłym roku osiągniemy wzrost bliżej 4 proc., czy 6 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych