Brytyjczycy kupują domy na wsiPap - 07 sierpnia 2020 09:15


Z powodu epidemii koronawirusa Brytyjczycy coraz częściej rozważają przeprowadzkę z dużych miast na wieś. W czerwcu i lipcu liczba wyszukiwań domów na wsi zwiększyła się o 126 proc. w porównaniu z tymi samymi miesiącami zeszłego roku.

Jak podaje firma Rightmove, właściciel największej brytyjskiej internetowej wyszukiwarki nieruchomości, która w czwartek opublikowała statystyki, trend ten zaczął się w kwietniu i od tego czasu przybiera na sile.

Dane dotyczą 10 dużych miast: Londynu, Birmingham, Manchesteru, Liverpoolu, Nottingham, Sheffield, Leicester i Bristolu w Anglii oraz Edynburga i Glasgow w Szkocji. W czerwcu i lipcu nastąpił wzrost wyszukiwań nieruchomości w porównaniu z zeszłym rokiem o 78 proc., co jest do pewnego stopnia efektem tego, że po poluzowaniu restrykcji ludzie z powrotem zaczęli myśleć o przeprowadzkach. Ale 126-procentowy wzrost wyszukiwań domów na wsi jest znacznie wyższy niż wzrosty, które miały miejsce w przypadku nieruchomości w miastach i mniejszych miejscowościach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szczególnie mocno przeprowadzką na wieś zainteresowani są mieszkańcy Liverpoolu, gdzie odnotowano wzrost wyszukiwań o 275 proc., następnie Edynburga - o 205 proc., Birmingham - o 186 proc. i Londynu o 144 proc.

Tylko w jednym z tych 10 miast - Leicester - wzrost wyszukiwań domów na wsi był niższy niż nieruchomości w małych miejscowościach. Leicester jest też jedynym z tych miast, w których liczba osób wyszukujących nieruchomości poza miastem nie zwiększyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Na przeciwnym biegunie znajduje się Londyn - o ile w czerwcu i lipcu 2019 r. nieruchomości poza granicami miasta szukało 45 proc. osób, w tych samych miesiącach tego roku było to już 54 proc.

Jak zwraca uwagę firma Rightmove, zwiększone zainteresowanie domami na wsi wcale nie jest związane z niższymi kosztami, bo w wielu przypadkach ceny tych nieruchomości są wyższe niż w miastach, ale raczej z chęcią zmiany stylu życia i możliwościami, które daje praca zdalna.

"Pokusa nowego stylu życia, który jest cichszy i w którym jest mnóstwo pięknych krajobrazów i więcej przestrzeni na świeżym powietrzu, doprowadziła do tego, że coraz więcej mieszkańców miast decyduje się zostać mieszkańcami wsi. Najczęściej wyszukiwania odbywają w tym samym regionie, w którym obecnie mieszkają dane osoby, ponieważ prawdopodobnie utrzymają oni swoją obecną pracę, ale mogą mieć możliwość rzadszych dojazdów do niej i zorganizowania sobie miejsca pracy w domu" - mówi Miles Shipside z Rightmove.