Buda: energia będzie, martwimy się o cenę

Energia będzie, martwimy się tylko o jej cenę. Dlatego Polska zaproponuje Brukseli wprowadzenie zmian na rynku energii, a duzi producenci dostaną pomoc wartą kilka miliardów złotych - mówi na łamach "Pulsu Biznesu” minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Autor: PAP 08 września 2022 08:35

  • Ministerstwo Klimatu przedstawiło plany ewentualnych wyłączeń w przypadku braku gazu.
  • 9 września na radzie ministrów UE zostaną podjęte decyzje, które ustabilizują rynek energii.
  • Dla największych energochłonnych przedsiębiorców Rząd przygotuje kilkumiliardowy program.

Pytany w opublikowanym w czwartek wywiadzie, czy ma plan B na wypadek problemów z energią, szef MRiT odparł, że oczywiście są takie plany.

Wskazał, że Ministerstwo Klimatu przedstawiło plany ewentualnych wyłączeń w przypadku braku gazu. "Nie przewidujemy jednak, że nastąpi to w najbliższym sezonie. Ten problem mają Niemcy, ale to skutek błędnej polityki Angeli Merkel zorientowanej na Nord Stream 1 i 2. Dużo większą niż my część prądu Niemcy produkują z gazu, więc mają też obawy o energię elektryczną. My jesteśmy w dużo lepszej sytuacji" - stwierdził.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

"Obawiamy się nie o to, czy energia będzie, tylko o jej cenę. Oczekuję twardych działań i wykorzystania instrumentów Komisji Europejskiej. Mam nadzieję, że 9 września na radzie ministrów UE zostaną podjęte decyzje, które ustabilizują rynek i do połowy września będzie coś wiadomo" - dodał.

Na pytanie czego oczekuje od Komisji Europejskiej, minister zaznaczył, że Komisja ma kompetencje na wspólnym rynku energii.

"Produkujemy w Polsce energię z węgla po 700-800 zł za MWh, a ceny na giełdzie wynoszą 2,1 tys. zł, bo wyznacza je najdroższe medium, czyli gaz. Energia z OZE kosztuje 300 zł/MWh, a też musi być sprzedawana po najwyższej cenie" - wskazał.

"Minister Anna Moskwa przedstawi na radzie 9 września propozycję, by ceny odnosiły się do produkcji. Obecny system jest absurdalny, dobry na czas pokoju, ale nie na obecny. Komisja jest w stanie systemowo rozwiązać problem wysokich cen" - stwierdził minister.

Podkreślił, że rząd realizuje też działania na rynku krajowym. "Jestem po spotkaniach z przedstawicielami branż ceramicznej, cementowej i hutniczej. Dla największych energochłonnych przedsiębiorców przygotujemy kilkumiliardowy program, który ogłoszę w ciągu kilku dni" - przekazał minister Buda. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych