Buda: górka inflacyjna nastąpi w trzecim kwartale

Przewidujemy, że górka inflacyjna będzie miała swoją maksymalną zwyżkę w trzecim kwartale, potem będzie tendencja spadkowa - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Autor: pap 21 czerwca 2022 15:20

  • Od trzeciego kwartału br. inflacja powinna wykazywać tendencję zwyżkową.
  • Relacja wynagrodzenia do inflacji jest na już zbliżonym poziomie.
  • Trendy gospodarcze związane są z wojną na Ukrainie.

"Przewidujemy, że ta górka inflacyjna w trzecim kwartale będzie miała swoją zwyżkę maksymalną. To będzie ta górka, z której tylko (...) będzie tendencja spadkowa" - powiedział Buda na wtorkowej konferencji prasowej.

Jak dodał, "jeżeli mówimy o relacji wynagrodzenia do inflacji, to rzeczywiście to dzisiaj jest na już zbliżonym poziomie albo lekko ścigają się te wartości". "Ale to cały czas nie jest dysproporcja, jak wskazywałem (...) przykład holenderski, jeszcze kilka kwartałów wcześniej, gdzie (była - PAP) dwukrotnie wyższa inflacja w stosunku do wzrostu wynagrodzeń. My z taką relacją nie mamy do czynienia" - tłumaczył minister.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przyznał, że zawsze jest lepiej, kiedy realnie pensje rosną szybciej niż poziom inflacji. Jego zdaniem w związku z wojną na Ukrainie "ciężko oczekiwać normalnych sytuacji i normalnych trendów gospodarczych".

W maju inflacja wyniosła 13,9 proc. rdr. Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2022 r. wyniosło 6399,59 zł, co oznacza wzrost o 13,5 proc. rdr. Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 2,4 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych