Buda: wakacje kredytowe ochronią pieniądze Polaków przed inflacją

Przygotowywane przez Rząd wakacje kredytowe, które wesprą Polaków w spłacie kredytów hipotecznych, oraz jednoroczne obligacje Skarbu Państwa, które na bardzo korzystnym oprocentowaniu pozwolą oszczędzać pieniądze i chronić je przed inflacją - podało Ministerstwo Rozwoju i Technologii w komunikacie.

Autor: housemarket.pl 17 maja 2022 07:53

Waldemar Buda wziął udział w dyskusji w trakcie spotkań na kongresie Impact’22. 

- Wakacje kredytowe będą ograniczone tylko do jednego kredytu hipotecznego. Osoby, które mają kilka kredytów na nieruchomości, w przypadku jednego z nich będą mogły skorzystać z preferencji w postaci wakacji kredytowych - powiedział minister Waldemar Buda podczas kongresu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Podczas wydarzenia szef resortu mówił o przyszłości rynków finansowych, inflacji, stopach procentowych i wsparciu dla kredytobiorców. Jednym z najbardziej aktualnych tematów, które poruszył minister, były szczegóły przygotowywanego przez rząd pakietu wsparcia dla kredytobiorców hipotecznych.

Odnosząc się do planowanego przez rząd wprowadzenia nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce WIBOR-u, minister MRiT wyjaśnił, że chodzi o wypracowanie rozwiązań, w których stopa referencyjna będzie odzwierciedlała koszt pieniądza na międzybankowym rynku.

- Zależy nam na tym, aby stopa referencyjna była zbliżona do stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, który odzwierciedla realny koszt pieniądza między bankami - powiedział minister.

Nowe jednoroczne obligacje Skarbu Państwa

W trakcie wystąpienia otwierającego obrady kongresu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział także wprowadzenie nowego typu jednorocznych obligacji, związanych ze stopami procentowymi banku centralnego.

- Nowe obligacje to odpowiedź dla wszystkich, którzy obawiają się o swoje oszczędności w sytuacji sporej inflacji - ocenił w rozmowie z PAP minister rozwoju i technologii.

Zdaniem ministra Budy jednoroczne obligacje będą rewolucyjną ofertą dla klientów indywidualnych.

- Zapowiedź obligacji jednorocznych na poziomie oprocentowania 5,25 proc. to jest informacja dnia. To oferta przewyższająca dzisiejsze oprocentowanie lokat dwu-, trzykrotnie - podkreślił szef MRiT.

Minister rozwoju dodał, że planowane obligacje trudno porównać do oferty obecnych lokat czy depozytów bankowych.

- Mówimy o skali rocznej ponad 5 proc., czyli według stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. To bardzo dobra oferta dla chcących oszczędzać, tych, którzy jeszcze nie mają depozytów, a którzy mają gotówkę i martwią się o jej siłę nabywczą związaną właśnie z inflacją - ocenił Waldemar Buda.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych