Buda: wsparcie dla średnich miast m.in. ze środków unijnych najbliższej perspektywyPAP - 16 grudnia 2020 11:55


Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda zauważył w środę w Sejmie, że wsparcie dla średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze będzie pochodziło m.in. ze środków europejskich najbliżej perspektywy budżetowej.

Buda odpowiadał na pytania posłów dotyczące możliwości wspierania takich ośrodków.

Jak zaznaczył, wsparcie rozwoju średnich miast "wpisuje się w politykę zrównoważonego rozwoju i program Prawa i Sprawiedliwości".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wiceminister przypomniał, że na opracowanej przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk liście znalazło się 139 miast. Decydowały o tym kryteria gospodarcze i społeczne mające wpływ na "rozwój tkanki miejskiej".

Buda zwrócił uwagę, że "narzędziem służącym tym ośrodkom będą zintegrowane inwestycje terytorialne". "Jesteśmy na etapie, gdzie trwają prace nad ich przygotowaniem na poziomie samorządów województw. One identyfikują te miejsca" - wyjaśnił wiceminister.

Wsparcie - jego zdaniem - "w głównej mierze będą regulowały regionalne programy operacyjne, zarządzane przez zarządy województw". Buda podkreślił, że "do wykorzystania przez te miasta" będzie również "szereg narzędzi na poziomie krajowym".

Wiceminister przypomniał, że rząd Zjednoczonej Prawicy ma "zupełnie inną filozofię niż poprzednicy, gdzie system dyfuzyjno-polaryzacyjny miał działać w ten sposób, że duże ośrodki miały emanować na mniejsze".

"Dobrobyt wielkich ośrodków miał postępować na małe. Okazało się, że związek jest niewielki, a wręcz przeciwnie; powiększają się różnice rozwojowe" - zauważył.

Buda wskazał, że model dyfuzyjno-polaryzacyjny został "całkowicie odrzucony". "Pomoc będziemy kierować do małych ośrodków" - powiedział.