Budka o projekcie podziału Mazowsza: próba odbicia regionu w niedemokratyczny sposóbPAP - 07 października 2020 09:44


Jeśli ten projekt trafi do Sejmu będzie to próba odbicia Mazowsza w niedemokratyczny sposób, bo PiS nie potrafi wygrać w tym regionie od wielu lat - tak lider PO Borys Budka odniósł się do zapowiadanego przez PiS projektu ustawy w sprawie podziału Mazowsza.

Szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział we wtorek, że najpóźniej w listopadzie do Sejmu trafi projekt ustawy w sprawie podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie. Projekt był zapowiadany przez PiS w kilku kampaniach wyborczych.

Zdaniem lidera PO projekt ten to próba "odbicia" Mazowsza przez PiS.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jeśli ten projekt trafi do Sejmu, to oczywiście będzie próbą odbicia Mazowsza w niedemokratyczny sposób, bo PiS nie potrafi wygrać w Warszawie, na Mazowszu i od wielu lat sejmik i ta większość należy do KO - PO i PSL, dlatego wszystkimi sztuczkami będą próbować odwrócić werdykt wyborców" - ocenił Budka w środę w Programie 3 Polskiego Radia.

Lider PO podkreślił, że jest "co do zasady na +nie+, jeśli ktoś w czasie trwającej kadencji próbuje przerwać prace organów państwa dla swoich politycznych celów". "Gdyby za tym szła jakaś myśl, reforma, ale wiemy, że PiS i reforma to jest oksymoron" - powiedział szef PO.

Uzasadniając projekt podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie, politycy PiS podkreślali, że chodzi o to, by stolica nie rozwijała się kosztem pozostałej części Mazowsza, lecz aby region również miał możliwości rozwoju m.in. przez szerszy dostęp do środków unijnych.

W związku z argumentacją polityków PiS dotyczącą dostępu do środków z UE, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w informacji prasowej przypominał, że od stycznia 2018 r. obowiązuje nowy podział statystyczny i na potrzeby unijnych wyliczeń województwo mazowieckie "traktowane jest jako dwa NUTS-2 (regiony lub ich części): Warszawski stołeczny oraz Mazowiecki regionalny". Zdaniem Urzędu, w związku z tą zmianą, argument zachowania środków unijnych dla biedniejszych powiatów Mazowsza "stracił rację bytu".

Sejmik województwa mazowieckiego liczy 51 radnych. Po wyborach samorządowych z 2018 r. Koalicja Obywatelska i PSL posiadając wspólnie 26 radnych związały koalicję (18 radnych - KO, 8 radnych - PSL). PiS ma 24 radnych, a jeden radny uzyskał mandat startując z listy Bezpartyjnych Samorządowców.