Budowlanka ma największe długi

Branża budowlana od dawna wskazywana jest jako sektor najbardziej zagrożony upadłościami, obciążony zatorami płatniczymi, kłopotami z zyskownością i rentownością działalności czy spadkiem przychodów ze sprzedaży. Budownictwo ma 3,8 mld zł długów, 70 proc. należy do największych firm - wynika z danych do BIG InfoMonitor.

wnp.pl

Autor: PTWP - WNP.pl 22 lutego 2017 13:30

Kłopoty finansowe ma już 31 tys. 523 firm z tego sektora, w tym 26 tys. 181 przedsiębiorców zarejestrowanych w CEiDG oraz spółek cywilnych.

Na 3,8 mld zł niesolidnie spłacanych zobowiązań w tym sektorze - 2,7 mld zł (70 proc.) to zaległości największych firm z branży. Od 2010 roku, upadłość ogłosiło 1 tys. 157 firm z tego sektora. 584 tys. 258 przedsiębiorstw obejmuje sektor budownictwa w Polsce, na który składają się trzy obszary działalności: roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków (29 proc.), roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (6 proc.) oraz roboty budowlane specjalistyczne (65 proc.). 7 proc. wszystkich firm budowlanych stanowią spółki prawa handlowego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Terminowo nie płaci swoich zobowiązań 5,4 proc. firm budowlanych, a w przypadku spółek cywilnych i przedsiębiorców z CEIDG - 4,8 proc. W procentowym ujęciu najwięcej firm z zobowiązaniami przeterminowanymi powyżej 60 dni i na kwotę powyżej 500 zł, występuje w branży  związanej z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

- Niespłacane w terminie kredyty, zaległości z tytułu świadczonych usług na rzecz innych kontrahentów, zobowiązania telekomunikacyjne, oraz te wynikające z najmu i dzierżawy czy leasingu, to przykłady tytułów prawnych, na które składa się zgromadzona w BIG InfoMonitor i BIK kwota zaległości firm budowlanych - mówi Sławomir Grzelczak prezes BIG InfoMonitor.

- Przekroczyła już ona 3,8 mld złotych a 70 proc. z tej kwoty należy do największych graczy na rynku. Średnia zaległość największych firm budowlanych wynosi ponad 504 tys. zł, podczas gdy mniejszych ponad 42 tys. zł - dodaje Grzelczak.

Kwotę zaległych zobowiązań kredytowych i pozakredytowych przeterminowanych powyżej 60 dni  i na co najmniej 500 złotych, mają firmy  z obszaru robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków i wynoszą  2,45 mld zł, 65 proc. udziału w zaległościach firm budowlanych ze wszystkich trzech analizowanych sektorów.

Poza tym blisko 18 proc. wszystkich upadłości na polskim rynku w 2016 należało do budownictwa. Największe nasilenie upadłości w budownictwie miało miejsce w latach 2012-2013. Konsekwencje tych zjawisk odczuwalne są do dziś, zarówno w przypadku części dużych firm, jak i tysięcy mniejszych.

Więcej na ten temat tutaj.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych