Budowlanka wyciągnęła wnioski?

W minionym roku upadło o 2 proc. więcej firm budowlanych niż w 2015 r. - wynika z danych firmy Euler Hermes Services Polska. W całym 2016 r. upadło 149 spółek budowlanych wobec 146 rok wcześniej.

wnp.pl

Autor: wnp.pl 19 stycznia 2017 09:42

Jednak 2015 r. zakończył się wzrostem produkcji budowlano-montażowej o blisko 3 proc., a po 11 miesiącach 2016 r. spadek wynosił niemal 13 proc.

Jak wskazano w komentarzu do danych, mogą one zaskakiwać, gdyż jest to umiarkowany - jak na razie - wzrost liczby niewypłacalnych firm w budownictwie, zważywszy na skalę korekty na rynku inwestycji, zwłaszcza publicznych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- W budownictwie z pierwszą korektą mieliśmy do czynienia w drugim kwartale. Potem wysokie liczby tracących płynność finansową firm budowlanych zaczęły pojawiać się ponownie w wybranych miesiącach drugiej połowy roku (np. wrzesień, listopad) - wskazał Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiedzialny za ocenę ryzyka.

- Zestawiając mniejszą wartość rynku z utrzymującymi się niskimi cenami prac budowlanych, faktyczną deflacją na tym rynku, nie mamy złudzeń, iż jest to koniec „korekty” na tym rynku - dodał.

Jak ocenił, rynek budowlany jest już inny niż w czasie kryzysu lat 2012-2013.

- To wtedy wiele podmiotów zniknęło z rynku, a pozostali nauczyli się nie podejmować zleceń poniżej pewnej granicy kosztów, przeinwestowywać w sprzęt etc. - stwierdził Starus.

- Niestety, mając świadomość ryzyka wiele firm nadal działa w schemacie zdobywania jakichkolwiek zleceń, aby móc pokryć swoje zobowiązania z poprzednich inwestycji - dodał.

Zaznaczył, że trwale ujemny bilans, zwłaszcza firm o regionalnej skali działalności z sektora inwestycji drogowych, ale też innych wyspecjalizowanych prac infrastrukturalnych i wykończeniowych, to chyba niezmienny, jak na razie, element polskiego budownictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych