Budownictwo czeka zielona przyszłość

Według prognoz globalny rynek zielonych budynków niemieszkalnych wzrośnie z 69,01 miliardów dolarów w 2021 roku do 110,52 miliardów dolarów w 2025 roku, przy złożonej rocznej stopie wzrostu wynoszącej 9 proc. Czy Polska, jako drugi najbardziej aktywny rynek deweloperski w Europie, stanie się liderem w zakresie dekarbonizacji?

Autor: housemarket.pl 13 października 2021 15:16

Wizja krajowego sektora budowlanego na rok 2050 zakłada, iż wszystkie budynki powinny charakteryzować się zerowym operacyjnym śladem węglowym, natomiast nowe inwestycje i poddawane modernizacji – zerowym śladem węglowym netto w całym cyklu życia. Jak sytuacja wygląda obecnie? 

Standard ESG kształtuje wartość nieruchomości. Z badania PwC wynika, że już niemal co trzeci inwestor w Polsce uwzględnia ryzyka Environmental, Social and Corporate Governance w swojej strategii inwestycyjnej. Reagowanie na kryzys klimatyczny jest dziś konieczne. Według raportu „Mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050” budynki odgrywają w tym procesie kluczową rolę.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wejść na zieloną ścieżkę?

Według obliczeń 7R wykorzystując system wody szarej, kontrolując zużycie i wyciek czy odpowiednio zarządzając deszczówką, można zaoszczędzić 2 400 litrów wody dziennie dla obiektu o powierzchni 20 000 mkw. Panele fotowoltaiczne na połowie dachu takiego budynku są w stanie zapewnić do 100% dobowego zapotrzebowania na energię, a panoramiczne świetliki zmniejszają koszty eksploatacji budynku o ponad 7 proc. Jak pokazują te przykłady, profesjonalizacja sektora w zakresie zielonych rozwiązań nie jest jednoznaczna z implementacją jedynie zaawansowanych technologii. Systemy budynkowe, bardziej i mniej rozwinięte, powinny się uzupełniać. Nad całością operacji coraz częściej czuwają zintegrowane systemy BMS (do zarządzania budynkiem).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych