Budujemy coraz więcej mieszkań

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu 2017 roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż przed rokiem. Znacznie zwiększyła się liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz mieszkań, których budowę rozpoczęto.

Autor: HouseMarket.pl 23 lutego 2017 13:18

Według wstępnych danych GUS, w styczniu br. oddano do użytkowania 14,4 tys. mieszkań, tj. o 12,5 proc. więcej niż w styczniu ub. Roku kiedy notowano wzrost odpowiednio o 8,8 proc. Zwiększyła się w skali roku liczba mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem – o 18,4 proc. do 7,2 tys. oraz indywidualnym – o 10,7 proc. do 6,8 tys.

Więcej mieszkań niż przed rokiem oddano także w budownictwie zakładowym. Spadek odnotowano natomiast w budownictwie spółdzielczym (o 40,5 proc. do 0,2 tys.). Mniej mieszkań niż w styczniu ub. roku oddano też w budownictwie komunalnym i społecznym czynszowym.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przeciętna powierzchnia użytkowa mieszkania oddanego do użytkowania w styczniu br. wyniosła 93,7 mkw. i była o 2,0 mkw. mniejsza niż przed rokiem.

W styczniu br. liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dla których dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym wyniosła 15,1 tys. i była o 47,8 proc. większa niż w analogicznym miesiącu ub. roku. Odnotowano także znaczy wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto – o 55 proc. do 11,2 tys. Szacuje się, że na koniec stycznia br. w budowie było 728,6 tys. mieszkań, tj. o 1,9 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych