Budujesz dom? Teraz jest dobry czas

Ceny materiałów i gruntów spadają. W ostatnich miesiącach zauważalny jest przede wszystkim spadek cen wśród farb, lakierów i tapet (o 6 proc.), suchej zabudowy (o 4,9 proc.) czy izolacji wodoodpornych (o 1,9 proc.) i płyt styropianowych (o 1,0 proc.).

Autor: HouseMarket.pl 02 sierpnia 2016 13:53

Oprócz spadków, wśród niektórych elementów, zanotowane zostały również niewielkie wzrosty cen. I tak, np. za pokrycia, folie dachowe i rynny zapłacimy średnio o 4,6 proc. więcej. Materiały ścienne ceramiczne kosztują o 3,3 proc. więcej, a okna PVC są około 2 proc. droższe niż kilka miesięcy temu.

– Wzrost kosztów jednych materiałów jest równoważony przez spadek innych. Biorąc jednak pod uwagę ogół tego, co nazywamy materiałami budowlanymi, w czasie ostatniego roku zanotowaliśmy spadek na poziomie 0,5 proc. – mówi Andrzej Poreda, prezes firmy WPW Invest. - W najbliższych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych, niewielkich spadków cen. Wydaje się więc, że nastał dobry czas dla wszystkich planujących budowę domu - dodaje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niewielki, lecz zauważalny spadek cen, może dziwić biorąc pod uwagę prognozy ekspertów z końca 2015 roku. Wtedy to rosnące zainteresowanie i liczba wydanych zezwoleń, pozwalały domniemywać, że już niedługo wzrośnie popyt na materiały budowlane, a co za tym idzie, również ich ceny.

Ile kosztuje budowa domu?

Materiały stanowią około 50-60 procent kosztów budowy domu jednorodzinnego. Rozpoczynając budowę budynku o powierzchni 100 metrów kwadratowych, na same materiały przeznaczymy średnio około 180 tysięcy złotych. W zależności od zastosowanych rozwiązań, koszty te można jednak zmniejszyć o około 15 tysięcy.

Najdroższym elementem każdej budowy jest konstrukcja ścian zewnętrznych oraz stropu. Na ten cel przeznaczymy od 56 do 70 tysięcy złotych. Kolejnym elementem jest konstrukcja dachu, na którą w zależności od jego rodzaju i wykorzystanych materiałów wydamy od 40 do 50 tysięcy złotych. Koszty te można jednak obniżyć, wybierając zamiast budowy tradycyjnej więźby dachowej, zastosowanie więźby prefabrykowanej w technologii płytek kolczastych.

– Koszt takiej konstrukcji jest niższy ze względu na krótszy, nawet o 30 proc., czas produkcji i montażu oraz brak konieczności przechowywania elementów więźby na placu budowy – wyjaśnia Andrzej Poreda.

Stosunkowo najtańszym elementem budowy domu są natomiast fundamenty. Wszystkie koszty powinny zamknąć się w granicach 20 tysięcy złotych, o ile zrezygnujemy z piwnicy.

Biorąc pod uwagę koszty wszystkich materiałów oraz cenę usług firm budowlanych, budowa 100 metrowego domu do stanu pod klucz wraz z garażem i ogrodem, powinna zamknąć się w kwocie 370 tysięcy złotych.

Ceny gruntów również w dół

Dobre wiadomości czekają również na wszystkich, którzy nie mają jeszcze działki pod budowę wymarzonego domu. Od ponad 4 lat na rynku notowane są spadki cen najbardziej popularnych gruntów – od 8 do 18 proc. w skali roku. Wpływ na to ma zarówno rosnąca liczba gruntów obecnych na rynku sprzedażowym, jak i szykowane zmiany w prawie.

Najprawdopodobniej ten spadkowy trend utrzyma się na terenie całego kraju. Do obrotu będą wprowadzone kolejne grunty przez właścicieli, którzy do tej pory tego nie zrobili, ale zauważając spadające ceny, będą chcieli jeszcze jak najwięcej zarobić na sprzedaży.

Jeśli więc od dłuższego czasu planujesz budowę własnego domu, właśnie nastał najlepszy czas, aby rozpocząć spełnianie swojego marzenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych