Budynki na wynajem coraz bardziej eko

Ekologia oraz zrównoważony rozwój mają kluczowe znaczenie dla inwestorów i deweloperów. Fundusze już stawiają na implementowanie zielonych strategii, proponują także konkretne środki, aby je osiągnąć.

Autor: housemarket.pl 17 listopada 2021 08:07

Firma NREP, budująca mieszkania na wynajem, zobowiązała się do tego, aby całe ich portfolio do 2028 roku było zeroemisyjne zarówno na etapie budowy, jak i użytkowania nieruchomości. Jednocześnie firma założyła sobie pewne kamienie milowe, aby to osiągnąć. Przykładowo do 2023 r. we wszystkich nowych projektach już na etapie budowy inwestor zredukuje emisję CO2 o 33 proc. w porównaniu do poziomu z 2020 roku, a na etapie eksploatacji o 50 proc. Duże znaczenie będą miały certyfikaty poświadczające, że projekty powstały w oparciu o założenia zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie do 2025 r. NREP chce sfinalizować trzy eksperymentalne projekty, które będą w 100 proc. neutralne dla środowiska w zakresie emisji CO2.

- W przypadku mieszkań budowanych na wynajem mamy do czynienia z inną perspektywą spojrzenia na zadowolenie klienta. Przy budowie budynku PRS ma ono charakter wieloletni, skoro najemcy o wiele łatwiej mogą zmienić swoje miejsce zamieszkania niż ma to miejsce w przypadku zakupu mieszkania na własność. Zachęca to do korzystania z ekologicznych rozwiązań zarówno na etapie budowy budynku, jak i później na etapie zarządzania nim. Stąd już teraz niektóre z funduszy stawiają na implementowanie zarówno zielonych strategii, jak i konkretnych środków, aby je osiągnąć – mówi Sebastian Juszczak, ekspert PZFD.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: NREP W ZMIERZA W KIERUMKU PEŁNEJ DEKARBONIZACJI NIERUCHOMOŚCI 

Ekologia oraz zrównoważony rozwój ma również kluczowe znaczenie dla inwestora Heimstaden i jest jednym z elementów strategii firmy. Mowa o skupieniu się na takim obszarach jak zrównoważone rozwiązania energetyczne, zarządzanie odpadami, biorożnorodność, ekologiczne materiały budowlane czy redukcja emisji. Przykładowo w północnych Morawach Heimstaden chce przyczynić się do zmniejszenia emisji poprzez przyspieszenie termoizolacji budynków. Z kolei jednym z kluczowych priorytetów inwestora na 2021 rok jest zaprezentowanie i integracja swojej zrównoważonej strategii w Polsce.

- Warto dodać, że mieszkania PRS powstają również w ramach projektów typu mixed-use. Przykładem są Browary Warszawskie, gdzie Resi4Rent udostępnia mieszkania na wynajem. Jest to zgodne z ideą miasta 15-minutowego, które stanowi obecnie jeden z najważniejszych trendów w urbanistyce. Projekty realizowane zgodnie z tym założeniem są nie tylko umożliwiają zaspokajanie potrzeb mieszkańców w najbliższej okolicy, ale sprzyjają redukcji emisji zanieczyszczeń czy hałasu – dodaje Sebastian Juszczak.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych