Budżet Poznania na 2022 rok uchwalony; najwięcej wydatków na drogi i komunikację zbiorową

Wydatki na poziomie 5,3 mld zł zakłada przyszłoroczny budżet Miasta Poznania. Najwięcej środków zostanie przeznaczone na drogi i komunikację zbiorową, oraz oświatę. Budżet przyjęli na wtorkowej sesji miejscy radni.

Autor: Pap 22 grudnia 2021 10:25

Za przyjęciem przyszłorocznego budżetu głosowało 25 radnych - z klubu KO i klubu Wspólny Poznań. Przeciwko było 8 radnych PiS oraz Henryk Kania z klubu Wspólny Poznań, który po głosowaniu zabrał głos i powiedział, że doszło do pomyłki i prosił przewodniczącego rady o zaprotokołowanie, że był "za".

Przyjęto również Wieloletnią Prognozę Finansową dla Miasta Poznania - 25 osób było "za", 9 - "przeciw". Swoją pomyłkę w tym głosowaniu zgłosiła do protokołu radna Marta Mazurek. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przyszłoroczne dochody budżetu Miasta zaplanowano na 4,4 mld zł. W tej kwocie mieszczą się dochody bieżące (4,1 mld zł) oraz majątkowe (378 mln zł). Z kolei na wydatki zaplanowano 5,3 mld zł - w tym na wydatki bieżące Poznań wyda 3,9 mld zł, a na wydatki majątkowe, czyli inwestycje - niemal 1,4 mld zł. Budżet na 2022 rok zakłada deficyt w wysokości 819 mln zł, co wynika - jak wskazał magistrat - bezpośrednio z wielkości kwot zaplanowanych na inwestycje.

W strukturze wydatków budżetu dominują trzy grupy. Najwięcej - ponad 1,66 mld zł - miasto wyda na drogi i komunikację zbiorową. Wydatki na oświatę planowane są w kwocie ponad 1,47 mld zł. Ponad 669 mln zł Poznań wyda na politykę społeczną, zdrowotną i rodzinną, a 452 mln zł zaplanowano na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska.

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zwracając się do radnych z prośbą o zagłosowanie za przyjęciem budżetu zaznaczył, że projekt przygotowywany był w "wyjątkowo trudnych warunkach", wśród których wymienił pandemię koronawirusa i "poważne zmiany wprowadzane przez rząd w zakresie finansowania samorządów".

"Trzecim elementem, który nie ułatwia przygotowania budżetu jest również wzrost cen energii elektrycznej, gazu, energii cieplnej, ale też dosyć istotna i poważna inflacja, która skutkuje również tym, że pensje w Urzędzie Miasta Poznania nie są adekwatne do pracy świadczonej przez urzędników" - powiedział Jaśkowiak.

Samorządowiec ocenił, że budżet na 2022 r. umożliwi sfinansowanie najważniejszych inwestycji. Dodał przy tym, że część zaplanowanych inwestycji ma zostać "zwolniona z Wieloletniej Prognozy Finansowej", co jest związane z możliwością sfinansowania ich np. ze źródeł Banku Gospodarstwa Krajowego. W tym kontekście prezydent wymienił plan budowy mostu pieszo-rowerowego nad Wartą i pierwszy etap remontu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Jaśkowiak wskazał, że od kształtu uchwalonego budżetu zależy ocena ratingowa Poznania, a co za tym idzie koszt sfinansowania kredytów. "W tych trudnych warunkach, ten budżet być może nie wszystkich zadowoli, ale wydaje mi się on budżetem kompromisu" - powiedział prezydent.

Wśród przyszłorocznych inwestycji zaplanowano m.in. ponad 144 mln zł na kontynuację "programu Centrum" - czyli przebudowy tras tramwajowych w ul. Św. Marcin, Fredry, Mielżyńskiego, 27 Grudnia, pl. Wolności, Towarowej oraz budowę torowiska na ul. Ratajczaka. Ok. 133 mln zł ma pochłonąć budowa trasy na Naramowice, a ponad 8,6 mln zł - przebudowa ul. Kolejowej.

Budowa węzła Nowa Naramowicka to wydatek ponad 91,6 mln zł. Ponad 57 mln zł przeznaczono na rewaloryzację płyty Starego Rynku, a 30 mln zł - na modernizację trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych