BXB studio projektuje modułowe domy drewniane

Pracownia BXB studio opracowała system budowy drewnianych domów, opartych o powtarzalne moduły. System pozwala formować różne warianty budynków mieszkalnych.

Autor: housemarket.pl 02 lutego 2022 12:24

  • Prefabrykowane modułowe konstrukcje drewniane powoli zadomawiają się na polskim rynku.
  • BXB studio rozpoczyna prace nad pierwszymi obiektami wykonanymi z modułów z drewna.
  • Konstrukcja modułów oparta jest na drewnie klejonym krzyżowo CLT (cross laminated timber) oraz drewnie konstrukcyjnym KVH.

Jest to projekt niewielkich domów jednorodzinnych oparty na technologii, która znacznie skraca czas inwestycji oraz umożliwia produkcję w ściśle kontrolowanych warunkach, w zakładzie produkcyjnym, gdzie montowane są poszczególne elementy domu w całości i transportowane na miejsce docelowe.

W tej chwili trwają prace nad pierwszymi obiektami, które zostaną zrealizowane głównie w Polsce oraz w Niemczech.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Kluczowym dla projektu był wybór przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych takich jak drewno, efektywne wykorzystanie przestrzeni i energii oraz możliwość dostarczania produktu wykonanego i zaprojektowanego z najwyższym szacunkiem dla otaczającego nas środowiska, tak, aby pozostawić minimalny wpływ na nasze otoczenie.

CZYTAJ TEŻ: BUDOWNICTWO DREWNIANE RÓWNIE BEZPIECZNE JAK MUROWANE 

Drewno to mocny, energooszczędny materiał, który tworzy ciepłe, zdrowe i bezpieczne środowisko do życia. Wykorzystanie drewna jako materiału budowlanego zapewnia niski ślad węglowy - w rzeczywistości konstrukcje drewniane magazynują CO2 zamiast go generować. Produkcja budynków o konstrukcji drewnianej nie doprowadziła i nie doprowadzi do zaniku naszych lasów. Wręcz przeciwnie: dostawcy posiadający certyfikaty gwarantują ekonomiczne i zrównoważone zarządzanie lasami, dzięki czemu sadzi się więcej drzew niż ścina. Jeśli porównać budynek o konstrukcji drewnianej produkowany w fabryce ze współczesnymi metodami konstrukcyjnymi, jakość i prostota konstrukcji jest znacznie większa, a wpływ na środowisko jest mniejszy.

Konstrukcja modułów oparta jest na drewnie klejonym krzyżowo CLT (cross laminated timber) oraz drewnie konstrukcyjnym KVH (Konstruktionsvollholz), która wyróżnia się wytrzymałością, stabilnością, wszechstronnością i trwałością oraz estetycznym wyglądem.

Moduły można dowolnie konfigurować tworząc różne obiekty architektoniczne. Do tej pory studio opracował pięć wariantów, każdy w kilku opcjach kolorystycznych. W planach jest przygotowanie kolejnych wariantów.

1. Dom parterowy 2 – modułowy z przesunięciem

Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie z przesunięciem.

2. Dom parterowy 2 – modułowy

Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie.

3. Dom z poddaszem użytkowym 5 – modułowy

Dom o powierzchni zabudowy 35 mkw., złożony z dwóch modułów parteru: modułu socjalnego i modułu mieszkalnego, ustawionych obok siebie, oraz trzech modułów piętra: otwartego nad antresolą, schodowego w części centralnej i socjalnego.

4. Dom parterowy 4 – modułowy

Dom o powierzchni zabudowy 70 mkw., złożony z czterech modułów ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł.

5. Dom parterowy z poddaszem użytkowym 10 – modułowy

Dom o powierzchni zabudowy 70 mkw., złożony z czterech modułów parteru ułożonych obok siebie w większy prostokąt o proporcjach boków identycznych jak pojedynczy moduł, oraz sześciu modułów piętra, trzech pustych nad dwupoziomowym pokojem dziennym oraz trzech pełnych zawierających sypialnię główną, łazienkę i garderobę.
Więcej na temat domów modułowych zaprojektowanych przez BXB studio na stronie internetowej www.BXBstudio.com lub www.fibohome.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych