Bydgoszczanie sprawdzają cenę mieszkania sąsiada

Ile kosztuje luksusowy apartament przy Balatonie czy dwupokojowy standard na bydgoskiej Starówce? Osoby poszukujące mieszkania lub domu mogą w ciągu kilku sekund poznać prawdziwą wartość lokalu.

Autor: HouseMarket.pl 07 czerwca 2017 08:56

Według danych urban.one, średnie ceny mkw. mieszkania w Bydgoszczy to 4 tys. zł, co oznacza, że nad Brdą jest drożej niż m.in. w Zielonej Górze, Bielsku-Białej czy Radomiu. Ceny w Toruniu są zaś średnio o ledwie 1 proc. wyższe. Gdzie w Bydgoszczy płaci się najwięcej za własne cztery kąty? Urban.one prześledziło rekordowe transakcje w ostatnich latach: hitem okazało się Atrium Park przy ul. Gajowej, nieopodal popularnego Balatonu. Tam ceny transakcyjne - w przypadku zakupu lokum od dewelopera - zaczynały się od 4,7 tys. zł za metr kwadratowy podłogi przy średniej cenie na poziomie 6 tys. zł. Jednak jeden z 93-metrowych lokali na ostatnim 4.piętrze znalazł nabywcę aż za 747,4 tys. zł. W tym wypadku cena za m.kw. apartamentu wyniosła więc minimalnie ponad 8 tys. zł.

- W tym wypadku kupujący zapłacił także za dodatkowe wyposażenie mieszkania. Coraz więcej deweloperów, także w Bydgoszczy, decyduje się na sprzedaż gotowych lokali wykończonych w wysokim standardzie, możemy więc spodziewać się tu wkrótce kolejnych cenowych rekordów - mówi Barbara Bugaj, analityk urban.one.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak wynika tak z danych na bieżąco aktualizowanych przez urban.one, jedyny tego typu serwis w Polsce, najpopularniejsze metraże kupowane w Bydgoszczy mieszczą się w przedziale 43-60 mkw (41 proc. kupowanych lokali). Takie właśnie typowe mieszkanie (55 mkw, 3 pokoje), nieopodal Rynku, przy ul. Pod Blankami 4, zostało niedawno sprzedane za 300 tys. zł (czyli 5,5 tys. za mkw). Z kolei 48 mkw przy u. Przyrzecze 15 (3-piętrowy budynek z lat 60.) zostało kupione wyraźnie taniej bo za 4,8 tys. zł mkw.

Już 70 proc. polskiego rynku obrotu mieszkaniami jest w zasięgu urban.one. To narzędzie on-line pozwalające każdemu kupującemu lub sprzedającemu mieszkanie, łatwo i szybko sprawdzić, ile jest ono faktycznie warte. Od teraz także Bydgoszcz jest wśród kilkudziesięciu miast, w których serwis urban.one automatycznie wycenia mieszkania w oparciu o zebrane wcześniej miliony rekordów z cenami transakcyjnymi.

Urban.one to kolejny krok w procesie standaryzacji rynku informacji o nieruchomości. Jednym z efektów realizacji naszego zamierzenia jest dzielenie się wiedzą z Polakami, usunięcie dysproporcji informacyjnej między podmiotami profesjonalnymi a konsumentami. Rozwiązanie to pomaga podjąć decyzję przy jednym z najważniejszych wyborów w życiu - zakupie własnego lokum. Wyceny są wiarygodne dzięki dużej próbce danych o cenach transakcyjnych jakie zgromadziliśmy, a informacje dodatkowe zamieszczone w raporcie uwzględniają też np. kwestię bezpieczeństwa w danej okolicy czy czystości powietrza – podkreśla Adam Sobczak, jeden z twórców serwisu.

Jak dokładnie wyliczane są wartości podawane przez urban.one? Wykorzystywane są do tego modele statystyczne bazujące na cenach transakcyjnych, czyli informacjach o rzeczywistych transakcjach kupna-sprzedaży mieszkań w danej okolicy. System wykorzystuje modele takie jak sieci neuronowe, drzewa decyzyjne czy lasy losowe i za pomocą specjalnych algorytmów wylicza dane. Takie podejście jest wynikiem zastosowania autorskiej metodologii opracowanej przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, SGH i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych