Bytom ma już listy zakwalifikowanych do przydziału mieszkaniaHouseMarket.pl - 29 lutego 2016 16:06


W Bytomiu złożono 87 wniosków w ramach miejskiego programu Mieszkania dla Młodych. Na lokatorów czekają wyremontowane pod klucz 22 lokale przy ul. Oświęcimskiej 29 i 31A.


Przyznając mieszkania premiowano m.in. wiek wnioskodawców (do 45 roku życia), wyższe wykształcenie oraz ich sytuację rodzinną. - Program cieszył się ogromnym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Bytomia. Wnioski o mieszkania złożyli też mieszkańcy: Gliwic, Pyskowic, Sosnowca, Zabrza, Radzionkowa, Katowic, Siemianowic Śląskich, Piekar Śląskich, Tarnowskich Gór, Chorzowa, Rudy Śląskiej i Pyrzowic – mówi Paulina Grobelny, kierownik referatu spraw lokalowych urzędu miasta.

Największym powodzeniem cieszyły się lokale dwupokojowe, do 60 mkw. (15 mieszkań przy ul. Oświęcimskiej 29). Na jeden taki lokal chętnych było od 12 do 40 osób. Na lokale trzypokojowe (5 mieszkań przy ul. Oświęcimskiej 29) złożono od 12 do 34 wniosków. Mniejszym zainteresowaniem cieszyły się duże mieszkania o dużej powierzchni użytkowej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak informuje bytomski magistrat, zgodnie z regulaminem o mieszkania mogły starać się osoby, które m.in. nie są właścicielami mieszkania albo domu i mają określony dochód. W gospodarstwie dwuosobowym musi on mieścić się w granicach od ok.1,7 do ok. 3,5 tys. na jedną osobę, w trzyosobowym – od 1,5 tys. zł do 3,4 tys. zł, z kolei w gospodarstwach czteroosobowych i więcej dochód nie może być mniejszy niż 1,2 tys. zł i większy niż 2,6 tys. zł (kwoty podane są w zaokrągleniu). Regulamin określał też punktację, jaką stosowano rozpatrując wnioski.

Najwięcej punktów – 20, przyznawano osobom, które nie ukończyły 35 roku życia. Po 15 punktów otrzymywali wnioskodawcy z wyższym wykształceniem. 10 punktów przyznawano osobom które ukończyły 35 lat, a nie ukończyły 45 roku życia, a także lokatorom, którzy zajmują mieszkania w złym stanie technicznym (nie z winy lokatora). Punktowano także liczbę dzieci. Po 5 punktów otrzymywali wnioskodawcy, którzy mieli dzieci do 16 lat oraz dzieci uczące się, w wieku od 16 do 25 lat.

Najwięcej, bo 30 punktów mogły otrzymać osoby z orzeczoną niepełnosprawnością, albo wychowujące dzieci niepełnosprawne, jeśli ubiegały się o lokal przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Gotowe są już listy osób zakwalifikowanych do przydziału lokalu. Teraz wnioskodawcy muszą określić, którym lokalem zainteresowani są w pierwszej kolejności. Klucze do mieszkań otrzymają jeszcze w marcu.