CBOS: 35 proc. Polaków zadowolonych z sytuacji w kraju, 45 proc. ocenia ją źle

W pierwszej połowie maja 35 proc. badanych uważało, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku, a 45 proc. było przeciwnego zdania. Poglądu na ten temat nie miało 20 proc. – wynika z sondażu CBOS.

Autor: PAP 31 maja 2021 13:55

W porównaniu z kwietniem o 5 p. procentowych zwiększył się odsetek badanych uważających, że sytuacja w kraju zmierza w dobrym kierunku, odsetek negatywnie oceniających kierunek zmian w kraju zmniejszył się o 8 p. procentowych. O 3 p. zwiększył się odsetek niemających zdania na ten temat.

W kwietniu o tym, że sytuacja w naszym kraju zmierza w dobrym kierunku przekonanych było 30 proc. respondentów, a 53 proc. miało zdanie przeciwne. Poglądu na ten temat nie wyraziło 17 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Opinie na temat ogólnej sytuacji w kraju są związane przede wszystkim z sympatiami politycznymi respondentów. Pozytywne oceny wyraźnie dominują wśród zwolenników koalicji rządzącej (Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia). Wśród sympatyków ugrupowań opozycyjnych zdecydowanie przeważają oceny negatywne.

Pozytywne oceny sytuacji w kraju częściej notujemy wśród osób starszych, mieszkańców mniejszych miejscowości, a także wśród respondentów gorzej wykształconych. Ważną rolę odgrywa tutaj także uczestnictwo w praktykach religijnych.

W grupach społeczno-zawodowych najwięcej ocen pozytywnych notujemy wśród emerytów i rolników, a najwięcej krytycznych - wśród pracowników administracyjno-biurowych, kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem.

26 proc. badanych (w stosunku do kwietnia wzrost o 6 punktów procentowych) prognozuje, że w najbliższym roku sytuacja w Polsce poprawi się, 36 proc. uważa, że się nie zmieni (wzrost o 2 p. proc.), 25 proc. przewiduje, że się pogorszy (spadek o 12 p. proc.), 13 proc. nie ma zdania na ten temat (wzrost o 3 p. proc.).

"To najlepsze wyniki od lipca 2020 r." - zauważa CBOS. "Od początku roku utrzymuje się równomierny wzrost odsetka osób nieprzewidujących żadnej zmiany sytuacji w kraju (36 proc. wobec 34 proc. w kwietniu, 32 proc. w marcu, 30 proc. w lutym i 28 proc. w styczniu)" - wskazuje.

17 proc. respondentów (tyle samo co przed miesiącem) ocenia, że sytuacja polityczna w kraju jest dobra, 32 proc. uważa, że nie jest ani dobra, ani zła (wzrost o 6 p. proc.), 44 proc. uważa, że jest zła (spadek o 7 p.), a 8 proc. nie ma zdania na ten temat (wzrost o punkt).

Oceny sytuacji politycznej w kraju są również uzależnione od preferencji politycznych. Zwolennicy ugrupowań rządzących (Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Porozumienie) jako jedyni oceniają ją częściej pozytywnie niż negatywnie, choć i wśród nich ocen pozytywnych ubywa. Sympatycy partii opozycyjnych w przeważającej mierze sytuację polityczną w kraju oceniają negatywnie.

Sytuację polityczną w Polsce częściej oceniają pozytywnie osoby starsze, a także gorzej wykształcone. W grupach społeczno-zawodowych najwięcej pozytywnych ocen odnotowujemy wśród rolników oraz emerytów, a najwięcej negatywnych - wśród kadry kierowniczej i specjalistów z wyższym wykształceniem. Lepiej sytuację polityczną w kraju oceniają osoby częściej biorące udział w praktykach religijnych oraz mające poglądy prawicowe.

14 proc. ankietowanych (wzrost o punkt procentowy) prognozuje, że sytuacja polityczna poprawi się, 49 proc. sądzi, że się nie zmieni (wzrost o 6 p.), 21 proc. uważa, że się pogorszy (spadek o 8 p.), 16 proc. nie ma zdania na ten temat (wzrost o punkt procentowy).

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych