Cena transakcyjna czy ofertowa? Jak negocjować z deweloperem

Szukając mieszkania, w pierwszej chwili sugerujemy się ceną ofertową. Tymczasem cena transakcyjna, za którą faktycznie moglibyśmy nabyć własne M, może być niższa nawet o 5-7 proc.

Autor: HouseMarket.pl 04 października 2016 14:49

W sytuacji kupna - sprzedaży nieruchomości pojawia się kilka terminów, których znajomość może znacznie poprawić sytuację uczestników transakcji. Cena ofertowa to ta, za którą deweloper chciałby sprzedać dane mieszkanie. Podawana jest ona w katalogach i wyszukiwarce na stronie internetowej. Natomiast cena transakcyjna na początku nie jest znana i znajdzie się dopiero w akcie notarialnym.

Transakcyjne niższe od ofertowych

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zazwyczaj ceny transakcyjne są o kilka procent niższe od ofertowych. Dla przykładu, w Krakowie średnia cena transakcyjna metra kwadratowego za lokal z rynku pierwotnego wynosiła 6 289 zł (według danych NBP za pierwszy kwartał 2016 r.) i była o 258 zł niższa niż ofertowa. To największa różnica z sześciu największych miast przeanalizowanych przez NBP. Co ciekawe, w stolicy Małopolski w poprzednich latach ta rozbieżność była jeszcze większa – na początku 2015 r. sięgała ponad 700 zł.

Nieco mniejsza dysproporcja została odnotowana we Wrocławiu, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio 6029 zł, tj. ponad 160 zł mniej niż w pierwotnych ofertach. W pozostałych aglomeracjach, np. w Poznaniu, czy Gdańsku różnica wynosi ok. 100 - 200 zł. Najmniej można zyskać w Łodzi – według NBP ok. 35 zł/mkw.

Z czego wynikają różnice?

Kształtowanie się ostatecznej wartości nieruchomości jest uzależnione przede wszystkim od lokalnej specyfiki rynku. – Cena transakcyjna w największym stopniu zmienia się tam, gdzie podaż i popyt są największe. Wtedy sprzedający są bardziej elastyczni, muszą z jeszcze większą uwagą obserwować trendy i być otwarci na potrzeby klientów – wyjaśnia Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w grupie deweloperskiej Geo. Wraz z rosnącą świadomością praw rynkowych, rozmowa z deweloperem czy też działem sprzedaży stała się normą.

– W naszej firmie podejmujemy się dyskusji z każdym klientem – mówi przedstawiciel grupy Geo.

Kiedy najlepiej rozpocząć negocjacje?

Najwięcej można zyskać jeszcze na etapie budowy inwestycji. Wówczas już sama oferta wyjściowa może być niższa nawet o 10 proc.Warto jednak pamiętać, że przedmiotem rozmowy nie musi być tylko cena. Można ustalić również korzystniejszy harmonogram wpłat.

Deweloperzy mogą uwzględnić nie tylko indywidualne możliwości, ale także terminy związane z procedurami bankowymi. Kolejną kwestią jest treść umowy. Jej poszczególne punkty np. koszt zmian lokatorskich, aktu notarialnego, czy też napraw ewentualnych usterek także można negocjować.

– Dzięki negocjacjom, ustalenia z klientem mogą wyjść daleko poza to, do czego zobowiązuje nas ustawa deweloperska – podsumowuje Piotr Kijanka z grupy deweloperskiej Geo.

Przypomnijmy, że zgodnie z Ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego deweloperom nadano wiele obowiązków. Prowadzenie rachunku powierniczego, sporządzenie prospektu informacyjnego, podanie całkowitej ceny – to tylko kilka z nich. Mając świadomość swoich praw, można wyjść daleko poza możliwości wynikające z przepisów. Do rozmowy warto przystąpić, nawet jeśli w efekcie na metrze kwadratowym zaoszczędzimy tylko 100 zł. W perspektywie 50-metrowego mieszkania można zyskać już 5 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych