Ceny hiszpańskich domów przestały spadać

Hiszpański rynek nieruchomości był jednym z najmocniej dotkniętych przez kryzys. Dziś – po siedmiu latach przecen – w końcu dla właścicieli domów i mieszkań przyszły lepsze czasy.

Autor: HouseMarket.pl 03 sierpnia 2016 16:43

Co więcej, nie mamy tu do czynienia z jednorazowym odczytem, ale trzema kwartalnymi publikacjami, które konsekwentnie dają nadzieję, że hiszpański rynek wchodzi na drogę wzrostu – wynika z danych firmy konsultingowej TINSA.

Najnowszy odczyt mówi, że w drugim kwartale br. ceny hiszpańskich nieruchomości były o ponad 0,8 proc. wyższe (po uwzględnieniu inflacji o 2 proc. wyższe), niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Jeszcze bardziej optymistyczne dane podaje Hiszpański Urząd Statystyczny. Ten szacuje, że w pierwszym kwartale br. ceny nieruchomości były na poziomie aż o 6,3 proc. wyższym (realnie) niż rok wcześniej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niezależnie od tego czy wierzyć w dane optymistyczne czy bardzo optymistyczne, to i tak z coraz większą pewnością można mówić o zmianie trendu. Ten kryzysowy spowodował ponad 40-proc. przecenę domów i mieszkań w Hiszpanii.

Przez wiele lat problemem był brak płynności, potężna nadpodaż, niewielki popyt ze strony cudzoziemców i słaba kondycja gospodarki. Przeciwności te Hiszpania zaczyna pokonywać – wynika z danych zebranych przez portal Global Property Guide.

Już w 2015 roku liczba sprzedawanych nieruchomości wzrosła o 11 proc. (r/r) do prawie 355 tysięcy. Wzrost był przede wszystkim wynikiem napływu pieniędzy zza granicy. Najwięcej przypłynęło ich z Wielkiej Brytanii (21 proc.). Kolejne miejsca zajęli Francuzi, Niemcy i Szwedzi. Każda z tych nacji odpowiada za od 6 do 7 proc. nieruchomości nabytych przez cudzoziemców.

Spadła też podaż nieruchomości przejmowanych przez banki od nierzetelnych kredytobiorców. W pierwszym kwartale br. takich domów było 11,3 tys. To prawie 37 proc. mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem – wynika z danych INE.

Efekt? Agencja Moody’s prognozuje, że w bieżącym roku hiszpańskie nieruchomości zdrożeją o 5 proc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych