Ceny materiałów budowlanych rosną wolniej. Eksperci: to efekt spowolnienia na rynku budowlanym

Materiały budowlane nie drożeją już w tak szybkim tempie, jak w okresie od połowy 2021roku do połowy 2022 roku - powiedział dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, w rozmowie z Money.pl. Zwolnił wzrost cen także w przypadku płyt OSB.

Autor: money.pl 16 sierpnia 2022 12:24

Jak czytamy, dr Damian Kaźmierczak zapewnił, że większość materiałów budowlanych jest nadal zatrważająco droga, jednak wzrosty cen w lipcu zwolniły o średnio 3pp do 29 procent. 

Money.pl podaje, że najniższy wzrost cen w lipcu, spośród wszystkich analizowanych grup towarowych, odnotowały płyty OSB. W maju 2022 roku w porównaniu do ubiegłego roku odnotowano wzrost na poziomie 49 procent.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Spadki cen odnotowano także w przypadku izolacji termicznych czy suchej zabudowy. Wyraźny wzrost cen odnotowano w przypadku cen cementu i wapna. 

Sebastian Sajnóg, ekspert Polskiego Instytutu ekonomicznego w wypowiedzi dla money.pl wyjaśnia, że spadki cen związane są ze spowolnieniem i mniejszą aktywnością w sektorze budowlanym. W opinii eksperta, deweloperzy zachowują ostrożność podczas wprowadzania kolejnych projektów. W będą opóźniać realizację nowych inwestycji oraz opóźniać projekty już rozpoczęte. To reakcja na obniżenie popytu na mieszkania związanego z aktualną, niepewną sytuacją gospodarczą. Sajnóg wyjaśnia, że odbicia można się spodziewać w kolejnym roku.

 

Także Damian Kaźmierczak, główny ekonomista PZPB potwierdził, że przyczyną spadku cen jest fakt, że polskie budownictwo zwalnia, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na materiały. "Coraz więcej inwestorów prywatnych wstrzymuje start nowych inwestycji w segmencie mieszkaniowym i nieruchomości komercyjnych - cytuje wypowiedz eksperta Money.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych