Ceny mieszkań w Krakowie poszły w górę

Mieszkania na rynku pierwotnym w Krakowie zdrożały w zeszłym roku o 5 proc. To największy wzrost odnotowany dla miast wojewódzkich - wynika z raportu firmy monitorującej rynek nieruchomości Emmerson Evaluation. W tym roku ceny mają pozostać na obecnym poziomie.

Autor: PAP 19 kwietnia 2017 14:52

Według zaprezentowanego w środę raportu w tym roku można oczekiwać rekordowej podaży, co sprawi, że ceny nowych i używanych mieszkań będą stabilne i pozostaną na obecnym poziomie.

W 2016 roku - piszą autorzy opracowania - ceny krakowskich mieszkań z rynku pierwotnego były na tle innych dużych ośrodków w Polsce jednymi z najmocniej drożejących. O wiele mniejszą dynamikę podwyżek zanotowano na rynku mieszkań używanych, gdzie ceny podniosły się o 1 proc. Zanotowana w raporcie mediana cen transakcyjnych za 1 mkw. w Krakowie wynosiła w 2016 roku 6563 zł dla rynku pierwotnego i 5988 zł dla wtórnego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według prognoz Emmerson Evaluation, w 2017 roku krakowski rynek mieszkaniowy czeka jednak stabilizacja. Najmocniej przyciąga kupujących rynek nowych mieszkań, ale duży popyt jest coraz skuteczniej zaspokajany przez ofertę deweloperów. W 2016 roku liczba zezwoleń na budowę wydana w Krakowie była najwyższa od 6 lat i wyniosła według danych GUS 9649, w tym ponad 9 tysięcy stanowiły pozwolenia na budowę uzyskane właśnie przez deweloperów.

"Na krakowskim rynku pierwotnym możemy zatem spodziewać się w najbliższych latach rekordowej podaży mieszkań" - podkreśliła Magdalena Kliś-Suwała, dyrektor regionalny krakowskiego oddziału Emmerson Evaluation. "Rosnąca podaż nowych mieszkań powinna też już w bieżącym roku ustabilizować ceny na obecnym poziomie" - dodała.

Najdroższą krakowską dzielnicą pozostaje Śródmieście, gdzie mediana cen za 1 mkw. nowego lokalu wynosi 6711 zł, a używanego - 6650 zł. Najtańsze mieszkania kupujący znajdą na rynku wtórnym w Nowej Hucie, gdzie mediana ceny za 1 mkw. wynosi 4812 zł. Z kolei 5316 zł za mkw. wynosi mediana cen nowych mieszkań w tej dzielnicy.

Zdaniem autorów raportu popularność nowych mieszkań deweloperskich w Krakowie to również wynik atrakcyjności inwestycji w nieruchomości pod wynajem. Twierdzą oni, że dla mieszkań niedawno zakupionych, które zostały wybudowane w latach 2014-2016 stopa zwrotu z najmu wynosi od 4,3 do 5,8 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych