Ceny rosną, coraz większa rentowność wynajmu. Tak kształtuje się sytuacja na wrocławskim rynku nieruchomości

Wrocławska branża nieruchomości od kilku miesięcy odnotowuje ciągły wzrost cen mieszkań, zwłaszcza w najlepszych lokalizacjach w dużych aglomeracjach miejskich. Jak te podwyżki wpływają na ogólną sprzedaż nieruchomości? Czego możemy spodziewać po branży w kolejnych miesiącach 2022 roku? Na te pytanie odpowiada Tomasz Szychliński, prezes zarządu Toscom Development.

Autor: housemarket.pl 28 marca 2022 11:31

  • Stolica Dolnego Śląska niezmiennie należy do czołówki najdynamiczniej rozwijających się miast europejskich pod względem powstających tu nieruchomości.
  • Oprócz niemal comiesięcznych wzrostów kosztów budowy, dodatkowym czynnikiem wpływającym na cenę mieszkań w regionie są bardzo wysokie ceny gruntów.
  • Deweloperom brakuje również nieruchomości z uporządkowanym statusem prawno-administracyjnym - a miejsca z gotowym planem miejscowym, czekające tylko na uzyskanie pozwolenia na budowę to rzadkość.

Mimo tego, w 2022 roku w segmencie popularnym niezmiennie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania do 50 mkw. z dwoma sypialniami. Jak mówi Tomasz Szychliński, prezes zarządu Toscom Development, w nadchodzących miesiącach średnia wielkość nowo projektowanych mieszkań będzie jeszcze mniejsza.

CZYTAJ TEŻ: TOSCOM BUDUJE OSIEDLE PREMIUM 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Te liczby są efektem drastycznego wzrostu kosztu obsługi kredytu. Po drugiej stronie rynku, czyli w segmencie premium, dalej widzimy pocovidowe zainteresowanie mieszkaniami powyżej 75 mkw. Jeżeli mowa o mieszkaniach w przedziale 80-100 mkw., możemy mówić o efekcie pandemii, związanym z dużą ilością czasu spędzanego w swoich domach, dzieląc tak naprawdę w jednym miejscu życie rodzinne i zawodowe. Natomiast w segmencie ultra premium zapotrzebowanie na takie nieruchomości wiąże się z rosnącymi wymaganiami zamożnego klienta, związanymi z pewnego rodzaju otwartością na konsumowanie swojego sukcesu i chęcią podnoszenia jakości życia - mówi Tomasz Szychliński, prezes zarządu Toscom Development.

Dodaje, że po uruchomieniu sprzedaży produktów ultra premium czyli apartamentów 100-200 mkw w inwestycji Bernardyńska, zainteresowanie przerosło oczekiwania do tego stopnia, że zdecydowano o przeprojektowaniu tego obiektu i zwiększono pule bardzo dużych mieszkań.

Mały metraż w cenie

Niezmiennie dużą popularnością cieszą się również kawalerki. Według analizy danych Toscom na bazie ilości sprzedanych mkw. mikro- i dużych apartamentów, z całą pewnością popyt na kawalerki wygrywa i będzie wygrywać w przyszłości. Z tego też powodu większość deweloperów koncentruje swoją uwagę na mieszkaniach małych i średnich. Powstaje jednak na rynku bardzo interesująca nisza mieszkań o bardzo wysokim standardzie i dużym metrażu.

Nieruchomości na przekór problemom

Czy obecne problemy gospodarcze w Polsce nie wpływają na zakup nieruchomości? Jak mówi przedstawiciel firmy Toscom Development, dotyczą one głównie mieszkań z segmentu popularnego, w którym przeważa klient opierający swój zakup na kredycie. W segmencie premium i ultra premium jest odwrotnie.

- Osoby posiadające określony zasoby szukają bezpiecznej przystani i ucieczki przed inflacją. Na ten moment oprocentowanie lokat nie jest na tyle satysfakcjonujące, aby konkurować z inwestowaniem w mieszkania. Polacy w znakomitej mierze dobrze czują i dobrze analizują rynek nieruchomości. Dostrzegają jaka jest rentowność wynajmu na rynkach pozostałych krajów europejskich. Jeżeli w niemieckich miastach stopa zwrotu wynosi ok 1-2 proc. a u nas 4-6 proc. to oznacza dużą przestrzeń do dalszych wzrostów cen - wyjaśnia Tomasz Szychliński.

Historyczna inwestycja

Stolica Dolnego Śląska niezmiennie należy do czołówki najdynamiczniej rozwijających się miast europejskich pod względem powstających tu nieruchomości. Jednak nisza inwestycji w klasie ultra premium we Wrocławiu wciąż nie jest w pełni zagospodarowana. W związku z tym powstaje flagowa inwestycja Toscom Development - Bernardyńska. Stanowi ona głęboki ukłon w stronę rozwiązań luksusowych, innowacyjnych i pełnych rozmachu. Inwestycja kierowana jest do tych mieszkańców, którzy w architekturze poszukują prestiżu oraz komfortu, połączonych ze spokojem i zaletami życia w ścisłym centrum miasta.

- Projekt naszej inwestycji zakładał około 20 bardzo dużych apartamentów w przedziale 100-200 mkw. oraz opcje połączenia kilku mniejszych mieszkań w jedno. Z początkowej ilości 140 mieszkań, na pierwszym etapie inwestycji w wyniku połączenia liczba ta skurczyła się do 110 apartamentów. Ich ceny wahają się w przedziale 21.000-32.000 zł/mkw. Najlepsze apartamenty zostały kupione przez osoby z pierwszych stron gazet. Są to głównie znani, ogólnopolscy przedsiębiorcy i wysoko opłacani menagerowie. Jest także zainteresowanie ze strony klienta międzynarodowego - mówi Tomasz Szychliński.

Inwestycja Bernardyńska powstająca w sercu Wrocławia będzie obejmować mieszkania od 30 metrowych lokali typu studio, do 200-metrowych penthousów o imponującej wysokości zaczynającej się od 275 cm, a kończącej na 340 cm oraz lokale handlowo-usługowe. Prace mają zakończyć się pod koniec 2023 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych